افغانستاناقتصاد

سیگار از کمک ۲ میلیون دالری امریکا برای حمایت از خبرنگاران افغانستان خبر داد

اداره بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) اعلام کرده که وزارت خارجه‌ی امریکا برای حمایت از خبرنگاران افغانستان ۲ میلیون دالر کمک کرده است.

به گفته اداره بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان این برنامه زیر عنوان «گزارش دهی مصئون در افغانستان»، حقوق بشر و کار وزارت خارجه این کشور راه‌اندازی شده است.

سیگار هدف از ارایه این کمک‌ها را «حمایت اضطراری از خبرنگاران در معرض خطر، افزایش امنیت خبرنگاران، حمایت رسانه‌ها برای تولید و انتشار مطالب که به نفع عامه است،کار برای مقابله با اطلاعات نادرست و پیگیری سانسور » گفته است.

این در حالی است که به تازه‌گی نهاد‌های پشتیبان رسانه‌ها از «افزایش خشونت» در برابر خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

نهاد حمایت کننده‌رسانه‌های افغانستان(نی ) با نشر اعلامیه‌ای تاکید کرده که «در شش ماه اول سال جاری هجری شمسی، دست کم ۷۵ رویداد نقض آزادی خبرنگاران و رسانه‌ها را ثبت کرده است که شامل ۳۳ مورد بازداشت و ۴۲ رویداد تهدید بوده است.»

گفتنی است که بر اساس گزارش اداره بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) امریکا پس از خروج نظامیانش از افغانستان، ۱۱.۱۱ میلیارد دالر به این کشور ارسال کرده است.

 

دکمه بازگشت به بالا