افغانستانپناهندگانجهان

تاکید نخست وزیر پاکستان به تقویت موافقتنامه تجارت ترانزیتی افغانستان

انوار الحق کاکر، نخست وزیر موقت پاکستان بر لزوم تقویت و ایجاد یک سیستم ردیابی بی‌خطر برای تجارت ترانزیتی افغانستان تاکید کرد و دستور داد تا گام‌های بعدی در توسعه آن برداشته شود.

رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که انوارالحق کاکر روز دوشنبه، یازدهم جدی در یک نشست با اعضای کابینه خود گفته که به هدف جلوگیری از قاچاق باید سیستم نظارت بر موترهای باربری در تورخم، چمن، غلام خان و دیگر مسیرهای با افغانستان تقویت شود.

آقای کاکار همچنین دستور تقویت بازرسی ها در مناطق کلیدی مرزی را صادر کرد. وی دستور داد تا کارکنان گمرک و تسهیلات بازرسی محموله ها به ویژه در مرز چمن افزایش یابد تا تلاش های مبارزه با قاچاق افزایش یابد.

از سوی هم به باور او ورود کالاهای قاچاق و غیرقانونی به اقتصاد این کشور آسیب وارد کرده است.

این نشست با ارائه توضیحاتی در مورد پیشرفت کمیته تحقیق در مورد تجارت ترانزیتی افغانستان به پایان رسید که در آن نخست وزیر از کار انجام شده تا کنون قدردانی کرد و خواستار تدوین جدی توصیه های آن شد.

این درحالی است که تنش‌های اخیر میان افغانستان و پاکستان، عمدتاً به دلیل حملات تحریک طالبان پاکستان (TTP) در داخل پاکستان تشدید شده است. این حوادث به طور قابل توجهی روابط را تیره کرده است، به طوری که پاکستان از حکومت می خواهد تا اقدامات جدی و فوری را برای رسیدگی و کاهش این تهدیدات امنیتی انجام دهد.

دکمه بازگشت به بالا