افغانستانپناهندگانجهان

افغانستان در سال ۲۰۲۳ به ارزش ۲ میلیارد دالر صادرات داشته است

مقام‌‌‌‌های وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامی اعلام کرده که افغانستان در جریان سال ۲۰۲۳ میلادی به ارزش نزدیک به ۲ میلیارد دالر کالا به کشور‌های منطقه و جهان صادر کرده است.

عبدالسلام آخندزاده جواد، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامی روزدوشنبه، یازدهم جدی با نشر پیامی گفته که بیشترین صادرات افغانستان به کشور‌های پاکستان، هند، چین، امارات متحده عربی، قزاقستان و ازبیکستان انجام شده است.

به گفته او میزان صادرت افغانستان در سال جاری میلادی نسبت به سال‌های قبل دو فیصد افزایش یافته و برای افزایش توسعه تجارت افغانستان نیاز دارد تا جهان محدودیت‌های وضع شده را از میان بردارد.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامی تاکید کرده که افغانستان در سال ۲۰۲۳ میلادی به مقدار ۱ اعشاریه ۹ میلیارد دالر صادرات داشته است، رقم فوق با وجود ترمیم شاه‌راه سالنگ، کاهش صدور زغال‌سنگ و مشکلات کشورهای همسایه، بازهم دو فیصد افزایش را نشان می‌دهد که معادل ۴۱ میلیون دالر می‌گردد.

بر اساس اطلاعات این وزارت صادرات به پاکستان، ازبیکستان و تاجیکستان کاهش یافته اما به کشور‌های هندوستان، چین، و قزاقستان افزایش یافته است.

وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامی پروسس صادارت، ایجاد دیتابیس یا مرکز ارقام تجارتی، مرکز واحد طی مراحل اسناد صادراتی، احیای پروژه تقویت صادارات و افزایش نیرو بشری به هدف کار در عرصه رشد صادرات را در سال جاری را برای آینده افغانستان پر دست‌آورد خواند.

این در حالی است که در ماه‌‌های گذشته محدود‌های وضع شده بر اموال تجاران افغانستان در کراچی دو میلیون دالر خساره بر دو نفر وارد شده است.

ازسوی‌هم بانک جهانی در تازه‌ٰترین گزارش خود گفته است که صادرات افغانستان در ۳ ماه نخست سال گذشته میلادی چهار درصد افزایش افته و این کشور از ماه جنوری تا اپریل به ارزش ۶۰۰ میلیون دالر کالا صادر کرده است.

دکمه بازگشت به بالا