افغانستانحقوق بشر

ریچارد بنت در واکنش به بازداشت زنان در کابل: محدودیت‌های امارت اسلامی بر آزادی زنان بیشتر شده است

گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور افغانستان در واکنش به بازداشت زنان در کابل به‌دلیل آنچه «بدحجابی» خوانده شده، گفته است که این اقدام بیانگر افزایش محدودیت‌های امارت اسلامی بر آزادی زنان است.
ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل به روز جمعه، ۱۵ جدی در پیامی در شبکه ایکس گفته که بازداشت زنان به‌دلیل «بدحجابی» در کابل بیانگر محدودیت‌های بیشتر امارت اسلامی بر آزادی زنان و تضعیف حقوق آنان است.
گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل افزوده که باید همه‌ی زنان بازداشت‌شده رها شوند.
آقای بنت گفته است: «بازداشت‌های اخیر زنان در کابل افغانستان به‌دلیل بدحجابی که توسط طالبان تأیید شده است، متأسفانه بیانگر محدودیت‌های بیشتر بر آزادی بیان زنان و تضعیف سایر حقوق آنان است.»
منابع به خامه پرس تایید کردند که نیروهای امارت اسلامی شمار «زیادی» از دختران را به دلیل آنچه که «عدم رعایت حجاب» خوانده می‌شود بازداشت کرده‌اند.
سنخگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر نیز روز پنج‌شنبه، تایید کرد که نیروهای آنان شماری از دختران را در کابل بازداشت کرده‌اند.
مولوی عبدالغفار فاروق، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی در یک پیام صوتی به خامه پرس گفت که شماری از زنان به دلیل «عدم رعایت حجاب» توسط «پولیس زن» در کابل بازداشت شده‌اند.
او شمار دخترانی که بازداشت شده‌اند را مشخص نکرد اما منابع از غرب کابل تایید می‌کنند که برای سومین روز متوالی روند دستگیری دختران از مناطق مختلف دشت برچی جریان دارد.
سخنگوی وزارت امر به معروف امارت اسلامی این ادعا را که گفته می‌شود دختران بازداشت شده به جای نامعلومی منتقل شده‌اند را رد کرد و افزود که موضوع این دختران و زنان به مراجع قضایی ارجاع یا با قرار وثیقه آزاد می شوند.

 

دکمه بازگشت به بالا