اقتصاد

ذخایر ارزی افغانستان در بانک سویس ۱۵۵ میلیون دالر سود کرد

اعضای هیئت مدیره‌ی صندوق امانی افغانستان در سویس خبر داده‌اند که بخشی از سرمایه بلوکه شده‌ی افغانستان که در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ به یک صندوق امانی در سویس منتقل شده بود حدود ۱۵۵ میلیون دالر سود کرده است.

طلوع‌نیوز روز جمعه، پانزدهم جدی به نقل از شاه محمد محرابی، یکی اعضای هیئت مدیره صندوق امانی افغانستان در سویس گزارش داد که ۳.۵ میلیارد دارایی افغانستان در این صندوق امانی در مدت ۱۶ ماه ۱۵۵ میلیون دالر سود کرده است.

صندوق امانی به‌منظور حفظ دارایی‌های افغانستان در ماه سنبله‌ی سال ۱۴۰۱ خورشیدی تاسیس شد. از تاسیس آن حدود یک‌ونیم سال (۱۶ ماه) می‌گذرد.

بخشی از دارایی‌های افغانستان به ارزش ۳.۵ میلیون دالر به این صندوق سپرده شده بود که سود ۱۵۵ میلیون دالری را تجربه کرده اما هنوز توافقی در مورد چگونگی استفاده از آن حاصل نشده است.

سیستم اقتصادی افغانستان و نظم بانکی در این کشور پس از رویکار آمدن امارت اسلامی دچار شوک عمیق شد و زندگی میلیون‌ها نفر را متاثر کرد؛ به گفته‌ی دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، میزان نیازمندی به کمک‌های بشردوستانه از ۶.۳ میلیون در سال ۲۰۱۹ به ۲۸.۳ میلیون در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

اما به گفته‌ی شاه محمد محرابی، عضو هیئت مدیره صندوق امانی افغانستان در سویس، این صندوق برای «ابتکارات بشردوستانه» طراحی نشده و قرار است «به‌گونه‌ی خاص» برای طرح‌های اقتصادی از آن کار گرفته شود.

گفتنی است که این صندوق در پنجمین ماه پس از تشکیل خود حدود ۷۰ میلیون دالر سود کرده بود.

 

دکمه بازگشت به بالا