افغانستان

تغییرات اقلیمی؛ افغانستان در سال گذشته بدترین خشک‌سالی را تجربه کرد

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل (اوچا) در گزارشی گفته است که افغانستان در سال ۲۰۲۳ بدترین خشک‌سالی طی سه دهه گذشته را تجربه کرده و این در حالی است که طبق گزارش «the third pole» انزوای بین المللی طالبان، افغانستان را در برابر تغییرات اقلیمی به‌شدت آسیب‌پذیر ساخته است.

گزارش اوچا روز یک‌شنبه، هفدهم جدی (هفتم جنوری) منتشر شده و در آن آمده است که تغییرات اقلیمی بخش‌های زراعت، آب، انرژی، صحت، جنگل‌داری، تنوع زیستی، اکوسیستم‌ها، معیشت و اقتصاد را در افغانستان تحت تاثیر قرار داده است.

طبق این گزارش، «افغانستان در سال گذشته [۲۰۲۳] بدترین خشکسالی خود را در ۳۰ سال گذشته متحمل شد و چالش‌هایی را که اکنون در سومین سال متوالی با شرایط خشکسالی با آن مواجه است، تشدید کرده است، چیزی که سطح ناامنی غذایی در افغانستان را در بین بالاترین سطح جهان نگه داشته است».

این در حالی است که طبق گزارش «the third pole»، انزوای بین‌المللی امارت اسلامی به دلیل نقض گسترده‌ی حقوق بشر افغانستان را از تمام راه حل‌های بین المللی برای مقابله با تهدیدات ناشی از تغییرات اقلیمی محروم ساخته است.

بیست و هشتمین کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی در پایان نوامبر ۲۰۲۳ اغاز و در ۱۳دسامبر ختم شد، اما با وجود اینکه افغانستان یکی از آسیب‌پذیرترین کشورها در برابر تغییرات اقلیمی است، در بیست و هفتمین دور این کنفرانس برای سومین سال متوالی نماینده نداشت، زیرا نظام حاکم در افغانستان (طالبان) توسط جهان به رسمیت شناخته نشده است.

از سال 2021، افغانستان دستخوش یک بحران بشردوستانه گسترده بوده است. به گفته‌ی کارشناسان، بخشی از این بحران به دلیل چرخه طولانی خشکسالی و تغییر الگوهای باران و برف است.

این امر منجر به کمبود آب شده است و کشوری را که به شدت به کشاورزی داخلی وابسته است در معرض قحطی آسیب پذیر کرده است.

دکمه بازگشت به بالا