افغانستاناقتصاد

طی هشت ماه گذشته به ارزش ۲۷ میلیون دالر زعفران از افغانستان صادر شده است

مقامات امارت اسلامی در وزارت صنعت و تجارت از صادرات زعفران به ارزش ۲۷ میلیون دالر در هشت ماه گذشته خبر داده‌اند.

آخندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی این وزارت به رسانه‌ها گفته است که مقدار عمومی زعفران بیش از ۲۸ هزار کیلو گرام بوده و به کشور‌های گونا‌گون جهان صادر شده است.

به گفته‌ی او، صادرات زعفران طی هشت ماه سال ۱۴۰۲ خورشیدی، حدود ۲۸ هزار و ۶۲۰ کیلو گرام به ارزش ۲۷ میلیون دالر می‌باشد و بیش‌ترین صادرات به کشور‌های هندوستان، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ترکیه، اندونیزیا، اسپانیا، آلمان، امریکا و انگلستان صورت گرفته است.

برخی از صادرکنندگان زعفران نیز در گفتگو با رسانه‌ها می‌گویند هرچند که افغانستان از چند سال بدین سو خشک سالی‌های پیهم را شاهده بوده و مردم زراعت‌پیشه کشور از این ناحیه رنج می‌برند، اما با آن هم در نتیجه تلاش‌های دهاقین، حاصلات و صادرات زعفران به بیرون از افغانستان چشم گیر بوده است.

آنان از مسوولان امارت اسلامی می‌خواهند تا برای انتقال زعفران به کشور‌های خارجی از طریق دهلیز‌هایی هوایی سهولت‌های بیش‌تری را فراهم کنند.

در این رابطه چندی قبل وزرات زراعت ،ابیاری و مالداری گفته بودند که برای ترویج کاشت این گیاه (زعفران) برای ۲۰۰کشاورز زمینه آموزش فراهم کردند تا آنان در ولایت‌های مختلف کشور کشت این محصول را گسترش دهند.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که زعفران افغانستان در بازار‌های خارجی سهم خوبی به دست آورده و صادرات آن نیز به گونه‌ی نورمال جریان دارد.

ولایت هرات نظر به شرایط مناسب آب‌وهوایی، بزرگترین تولیدکننده‌ی زعفران در افغانستان است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که حدود ۸۰ درصد کارمندان این بخش را زنان تشکیل می‌دهد.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها در حال حاضر ۳۰ شرکت تجارتی زعفران در هرات فعالیت دارد و بیشتر از ۸۰ درصد کارکنان آن را در بخش‌های مختلف پروسس زعفران زنان و دختران تشکیل می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا