جهان

شیخ حسینه برای چهارمین دور پیاپی در انتخابات بنگلادش پیروز شد

حزب عوامی وابسته به شیخ حسینه، نخست‌وزیر بنگلادش، برای چهارمین دور متوالی در انتخابات این کشور پیروزی را از آن خود کرد.

پس از مبارزات انتخاباتی مملو از خشونت و تحریم از سوی حزب اصلی مخالف، خانم حسینه توانست حزب عوامی لیگ را، برای پنج سال دیگر همچنان در قدرت حفظ کند، حزب او و متحدانش قادر شدند تا ۲۱۶ کرسی از ۲۹۹ کرسی پارلمان را به خود اختصاص دهند.

نتایج این انتخابات روز یکشنبه، هشتم جنوری در پی بازداشت گسترده رهبران حزب ملی بنگلادش اعلام شد.

اپوزیسیون از جمله حزب ملی‌گرای بنگلادش این انتخابات را بایکوت کرده بود و میزان مشارکت مردمی در آن حدود ۴۰ درصد اعلام شده است. شیخ حسینه در واکنش به موضع حزب ملی‌گرای بنگلادش آن را «سازمان تروریستی» خواند.

خانم حسینه، که اولین بار در سال ۱۹۹۶ نخست‌وزیر بنگلادش شد، در سال ۲۰۰۹ نیز برای بار دوم به نخست‌وزیری رسید، اکنون همچنان در قدرت است.

حزب ملی گرای بنگلادش به رهبری خالده ضیا، نخست وزیر سابق، از پذیرفتن نتیجه انتخابات خودداری کرده و شیخ حسینه را به تبدیل این کشور به یک دولت تک حزبی و سرکوب مخالفان و جامعه مدنی متهم میکند.

شیخ حسینه نیز بعد از انداختن رای خود به صندوق به خبرنگاران گفت: «حزب ملی بنگلادش سازمانی تروریستی است. من تمام تلاش خودم را می‌کنم که دموکراسی در این کشور ادامه پیدا کند.»

سازمان دیدبان حقوق بشر تخمین زده است که بعد از به خشونت کشیده شدن تظاهرات اعتراضی مخالفان در ۲۸ اکتبر دست کم ۱۰ هزار فعال مخالف دولت دستگیر شده‌اند. در جریان این تظاهران دست کم ۱۶نفر کشته و بیش از ۵۵۰۰ نفر مجروح شدند.

اسکای نیوز گزارش داده که کمتر کسی انتظار دارد دولت بنگلادش میزان سرکوب مخالفان سیاسی خود را کاهش دهد، به ویژه اگر احزاب سیاسی و گروه‌های مدنی کماکان مشروعیت دولت را زیر سئوال ببرند.

 

دکمه بازگشت به بالا