افغانستاناقتصاد

« 50 هزار تُن متریک گندم از سوی کشور هند به افغانستان کمک شده است»

برنامه جهانی غذا به تازگی اعلام کرد که طی یک‌و نیم سال گذشته کشور هند 50 هزار متریک تُن گندم به افغانستان کمک کرده است.
برنامه جهانی غذا یا ( WFP ) روز چهار‌شنبه،بیستم ‌و یکم جدی در صفحه ایکس نگاشته است که برنامه جهانی غذا با کمک ۵۰ هزار متریک تُن گندم به افغانستان طی یکنیم سال گذشته توانسته‌ که به بیش از یک میلیون تن در سال ۲۰۲۳ کمک کند.
این سازمان افزوده است که کشور هند برای ۴.۷ میلیون تن دیگر نیز در سال ۲۰۲۲ گندم کمک کند.

برنامه جهانی غذا و اداره غذا و زراعت سازمان ملل متحد پیش از این اعلام کردند که افغانستان به‌عنوان یکی از هشت کشور ناامن غذایی در جهان رتبه‌بندی شده‌است.

«دبلیو اف پی» و «اف‌ای‌او » در یک گزارش مشترک تازه خود زیر نام «هشدارهای اولیه در مورد نا امنی غذایی حاد از نومبر۲۰۲۳ تا اپریل ۲۰۲۴» گفته که افغانستان، جمهوری دموکراتیک کانگو، اتیوپیا، هائیتی، پاکستان، سومالیا، سوریه و یمن هشت کشوری اند که از لحاظ ناامنی حاد غذایی به‌حیث کشور های با «نگرانی بسیار بالا» مشخص شده‌اند.

این درحالی است که اثرات شدید تغییرات اقلیمی که منجر به بحران گسترده آب در تمام نقاط افغانستان شده و همچنان زلزله‌های ویرانگر هرات همزمان با موج اخراج مهاجرین اهل افغانستان از پاکستان شدت نیازمندی شهروندان اهل افغانستان را بیشتر از قبل افزایش داده است.

از سوی هم برخی از آگاهان مسایل اقتصادی به این باور استند که کمک‌های کشورهای منطقه و نهادهای مددرسان که به‌گونه‌ کمک‌های بشردوستانه در کشور هزینه می‌شوند، نمی‌تواند چالش‌های اقتصادی را در درازمدت رفع سازد.

 

دکمه بازگشت به بالا