جهان

امریکا حمله دوباره به مواضع حوثی‌ها در یمن را تایید کرد

ستاد فرماندهی مرکزی امریکا اعلام کرده که ایالت متحده بار دیگر به مواضع حوثی‌‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن حمله کرده است.

سنتکام، فرماندهی مرکزی ارتش امریکا با نشر بیانیه‌ای گفته ساعت ۳:۴۵ دقیقه‌ی بامداد امروز (شنبه، بیست‌سوم جدی) به وقت صنعا نیروهای امریکایی به یک سایت رادار حوثی در یمن حمله کرده‌اند.

او تاکید کرده که این حمله با یک هدف نظامی خاص طراحی شده بود و با حملات بامداد روز جمعه مرتبط بود که برای تضعیف توانایی حوثی‌ها برای حمله به کشتی‌های تجاری انجام شد.

بر اساس بیانیه‌ای این حمله توسط ناو یو اس اس کارنی و با موشک‌های تاماهاوک انجام شده است.

ستاد فرماندهی مرکزی امریکا افروده است که حمله جدید به مواضع حوثی‌ها با با ائتلاف نظامی ۲۰ کشور برای محافظت از خطوط کشتیرانی در دریای سرخ، باب‌المندب و خلیج عدن، مرتبط نبود.

در بیانیه‌ای سنتکام آمده است که حوثی‌های مورد حمایت ایران از ۲۸ عقرب با استفاده از پهپاد، شهپاد، موشک‌های بالستیک ضدکشتی و موشک‌های کروز ۲۸ بار در دریای سرخ و خلیج عدن به کشتی‌ها حمله کرده و برای آنها ایجاد مزاحمت کرده‌اند.

این حمله پس از آن صورت گرفت که رسانه‌‌‌های برتانیای از حمله حوثی‌ها یمن به کشتی‌های تجاری ، امریکا و بریتانیا با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هالند در ردیایی سرخ خبر داد.

پیش از این نیز جوبایدن، رییس جمهور امریکا از واکنش تند ایالت متحده در صورت ادامه حملات حوثی‌ها در دریایی سرخ هشدار داده بود.

در همین حال حسین امیرعبدالهیان، وزیر خارجه ایران در واکنش به حمله امریکا و بریتانیا بر حوثی‌های یمن تاکید کرده که امریکا به جای حمله به یمن حمایت از اسراییل را متوقف کند تا امنیت در سراسر منطقه باز گردد.

 

دکمه بازگشت به بالا