افغانستانپناهندگانجهانحقوق بشر

اعتراضات جهانی در واکنش به تداوم حملات هدف‌مند بر هزاره‌ها و وضعیت زنان در افغانستان

شهروندان افغانستان در کشورهای مختلف جهان با راه‌پیمایی و گردهمایی‌های اعتراضی به حملات هدف‌مند بر هزاره‌ها در افغانستان و وضعیت زنان در این کشور واکنش نشان دادند.

معترضان روز یک‌شنبه، اول دلو در شهرهای مختلف کشورهای آلمان، کانادا، امریکا و چندین کشور دیگر در واکنش به آنچه که تداوم «نسل‌کشی هزاره‌ها» خوانده می‌شود دست به راه‌پیمایی زدند.

این اعتراضات با فراخوانی که از قبل صادر شده بود به صورت هماهنگ و همزمان در نزدیک به ۴۰ شهر مختلف برگزار شد.

فعالان مدنی و زنان که در راس این اعتراضات قرار دارند، هدف از این راه‌پیمایی‌های گسترده را بلند کردن صدای زنان عنوان کرده‌ و گفته‌اند که دختران در افغانستان به انحای مختلف شکنجه می‌شوند.

هدف دیگر این اعتراضات جهانی، تلاش برای به رسمیت شناختن نسل‌کشی هزاره‌ها گزارش شده است.

فراخوان برای تجمعات اعتراضی پس از آن در شبکه‌های اجتماعی همگانی شد که امارت اسلامی بازداشت دختران را در غرب کابل به‌اتهام آنچه که «بی‌حجابی» خوانده می‌شود در دستور کار قرار داد.

«نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید»، «پاکسازی قومی را متوقف کنید»، «به رسمیت شناختن نسل کشی هزاره‌ها را تقاضا داریم» و «از زندگی هزاره‌ها محافظت کنید» از شعارهای برجسته این اعتراضات هستند.

اخیرا حملات هدف‌مندی نیز هزاره‌ها را در مکان‌ها مختلف افغانستان هدف قرار داده است. این حملات به نگرانی‌های گسترده‌ای در خصوص امنیت هزاره‌ها در افغانستان دامن زده است.

 

دکمه بازگشت به بالا