افغانستاناقتصادجهان

امارت اسلامی از فروش ۳ هزار و ۵۱۹ قیراط زمرد پنجشیر خبر داد

اداره معادن و پترولیم امارت اسلامی در ولایت پنجشیر اعلام کرده که در دوازدهمین دور دواطلبی مقدار ۳ هزار و ۵۱۹ قیراط زمرد استخراج شده از معاون این ولایت را به فروش رسانده‌اند.

مولوی قاسم امیری، رییس معادن و پطرولیم ولایت پنجشیر روزسه‌شنبه، سوم دلو با نشر اعلامیه‌ای گفته که این زمرد‌ها به قیمت ۴۰۵ هزار و ۵۰۰ دالر به یکی از تجاران ملی کشور فروش رسیده است.

او تاکید کرده که این مزایده با حضور هیت کمیته نظارت از معادن پنجشیر، رییس ادارات محلی و تاجران در تالار مقام این ولایت برگزار شده است.

به گفته رئیس معادن و پطرولیم پنجشیر پیش از این نیز این اداره به مقدار ۷هزارو۴۳۰ قیراط زمرد دیگر پنجشیر را به قیمت مجموعی یکصدو ۴۲هزار دالر امروز به تاجران کشور به فروش رسانده بود.

گفتنی است که از زمان آغاز کار استخراج تاکنون در دوازده دور زمرد پنجشیر به مساعدت گذاشته شده است.

این در حالی است که وزارت صنعت و تجارت امار ت اسلامی پیش از این اعلام کرده بود که در ۸ ماه گذشته به ارزش ۲ میلیون دالر سنگ‌های قیمتی صادر شده است.

به گفته این وزارت حدود ۲۴ هزار قیراط زمرد استخراج شده به ارزش حدود دو میلیون و سیصد هزار دالر امریکایی به فروش رسیده که سهم ده درصدی آن از امارت اسلامی و نود درصد آن سهم معدن کاران است.

بر اساس آمار‌ مقام‌های وزارت معادن و پترولیم امارت اسلامی ۷۵۰ معدن زمرد در پنجشیر به ثبت رسیده که از این میان ۵۰۰ معدن آن فعال است.

 

دکمه بازگشت به بالا