آموزشافغانستانجهانحقوق بشر

راه‌اندازی کارزار سازمان عفو بین‌الملل برای حمایت از تحصیل دختران در افغانستان

سازمان عفو بین‌الملل همزمان با روز جهانی آموزش که مصادف است با بیست‌وچهارم جنوری، کارزاری برای حمایت از آموزش دختران در افغانستان راه‌اندازی کرد.

این سازمان روز چهارشنبه، بیست‌وچهارم جنوری (چهارم دلو) گفته است که دختران افغانستان در این روز داستان‌های خود را به اشتراک می‌گذارند و هم دل‌شکستگی و هم امیدواری‌شان را ابراز می‌کنند، چرا که حق بنیادی انسانی‌شان برای تحصیل همچنان توسط طالبان نقض می‌شود.

عفو بین‌الملل یک طومار آنلاین برای حمایت از آموزش دختران راه‌اندازی کرده و از حامیان آموزش و مخاطبانش در سراسر جهان خواسته که با امضای این طومار، کارزار حمایت از آموزش دختران را گسترش دهند.

از روز جهانی آموزش در حالی تجلیل می‌شود که دختران در افغانستان از ابتدایی‌ترین حقوق‌شان به اجبار محروم شده و این محرومیت برای دومین سال متوالی همچنان بر زنان و دختران تحمیل می‌شود.

طبق گزارش سازمان ملل، میلیون‌ها دختر در افغانستان از رفتن به مکاتب متوسطه و عالی محروم شده‌اند. این محرومیت نه تنها دختران را از حق‌شان برای تحصیل محروم کرده بلکه آنان را در معرض خشونت‌های مبتنی برجنسیت، ازدواج‌های اجباری و زودهنگام، بیماری‌های روحی-روانی و همچنان در معرض سوء‌استفاده قرار داده است.

 

 

دکمه بازگشت به بالا