افغانستانجهان

سازمان ملل متحد تاریخ نشست آینده‌ی نمایندگان ویژه‌ی کشورها درباره‌ی افغانستان را اعلام کرد

سازمان ملل متحد اعلام کرد که نشست تعقیبی نمایندگان ویژه‌ی کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای در رابطه به افغانستان به میزبانی انتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان به روزهای ۱۸ و ۱۹ فبروری سال جاری میلادی در دوحه برگزار خواهد شد.

استفن دوجاریک، سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد به روز چهارشنبه، ۴ دلو در یک نشست خبری گفت که هدف از برگزاری این نشست بحث در مورد چگونگی رویکرد افزایش مشارکت بین‌المللی درباره‌ی افغانستان به‌گونه‌ی منسجم، هماهنگ و ساختاریافته با در نظرگرفتن توصیه‌های ارزیابی مستقل در مورد این کشور است.

گزارش ارزیابی مستقل از سوی فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده‌ی ویژه‌ سازمان ملل متحد در امور افغانستان انجام شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متخد برای اجرایی‌شدن پیشنهادات این ارزیابی یک قطع‌نامه صادر کرده و از دبیرکل این سازمان خواسته است که نماینده‌ی ویژه در امور افغانستان تعیین کند.

شورای امنیت در قطع‌نامه‌ی خود از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته بود که در مشوره با اعضای این شورا، بازیگران و ذی‌نفعان مرتبط به افغانستان، از جمله مقام‌های امارت اسلامی، زنان، جامعه‌ی مدنی و کشورهای منطقه، نماینده‌ی ویژه با تخصص قوی در مورد حقوق‌‌ بشر و جنسیت در مورد افغانستان تعیین کند.

شورای امنیت در قطعنامه‌ی خود گفته که این نماینده‌ی ویژه باید توصیه‌های ارزیابی مستقل افغانستان را بدون لطمه‌زدن به مأموریت یوناما و‌ فرستاده‌ی ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان اجرایی کند.

امارت اسلامی اما با تعیین نماينده‌ی ویژه از سوی دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان مخالف اند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در دیدار با سفیران و دیپلمات‌های شماری از کشورهای خارجی در کابل گفته است که با موجودیت یوناما، نیازی به تعیین نماینده‌ی ویژه جدید نیست.

متقی در این نشست بر تعامل مثبت با کشورهای منطقه و جهان تاکید کرده اما گفته که با حضور یوناما و موجودیت حکومت مرکزی مستقل در افغانستان، نیازی برای تعیین نماینده ویژهٔ جدید نیست.

 

دکمه بازگشت به بالا