افغانستانجهان

نشست ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای؛ متقی: حکومت همه‌شمول و تعلیم دختران در این نشست بحث نشد

کابل برای نخستین بار پس از روی‌کارآمدن دوباره امارت اسلامی در افغانستان میزبان نشستی با اشتراک سفیران و نمایندگان یازده کشور منطقه بود.

این نشست با کمی تاخیر پس از چاشت روز دوشنبه،نهم دلو زیر عنوان ” ابتکار همکاری منطقه‌ای افغانستان ” در مقر وزارت خارجه امارت اسلامی در کابل آغاز شد.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در افتتاحیه این نشست بار دیگر با تعیین نماینده ویژه جدید سازمان ملل برای افغانستان مخالفت کرد و گفت که با حضور یوناما در افغانستان نیازی به هماهنگ‌کننده جدید ملل متحد نیست.

وزیر خارجه امارت اسلامی از نمایندگان کشورهای اشتراک کننده در این نشست خواست تا واقعیت‌های عینی افغانستان را در دومین نشست دوحه که قرار است در پایان ماه دلو، به میزبانی دبیرکل سازمان ملل برگزار شود، به گوش جهانیان برسانند.

سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در این نشست گفت که امنیت منطقه برای حکومت سرپرست افغانستان از اهمیت خاص برخوردار است و خواهان ناامنی و بی‌ثباتی هیچ کشور در منطقه نیست.

او در صحبت‌هایش همچنان به همکاری مشترک و تعامل بر مبنای منافع مشترک و احترام متقابل با کشورهای منطقه تاکید کرد.

متقی در این نشست افزود: “افغانستان به‌عنوان کشوری‌که نزدیک به نیم قرن ناامنی و بی‌ثباتی را تجربه نموده است، به هیچ صورت نمی‌خواهد تا کشوری در منطقه دچار ناامنی و بی‌ثباتی گردد. برای امارت اسلامی افغانستان امنیت منطقه از اهمیت به‌سزایی برخوردار می‌باشد.”
متقی در پاسخ سوال خبرنگار در مورد حکومت هم‌شمول گفت که در این نشست راجع به حکومت همه‌شمول و تعلیم دختران بحث نشده است.

از سوی دیگر حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در نشست ابتکار همکاری منطقه‌ی افغانستان بر حکمرانی بدون تبعیض در داخل و حسن همجواری و همزیستی با کشورهای همسایه تاکید کرد و افزود که پرداختن به این مولفه‌ها با استقبال منطقه‌ی و فرامنطقه‌ای روبه‌رو خواهد شد.

او از تدویر این نشست ابراز خرسندی کرده و افزود که امیدوار است دهلیزی امن برای مشارکت در عرصه جهانی با حفظ احترام به تمامیت ارضی و استقلال افغانستان گشوده شود.

در همین حال عبیدالرحمان نظامانی، کاردار سفارت پاکستان در کابل، نقش افغانستان در اتصال منطقه‌ی را مهم خوانده و خواهان «روابط مثبت» کشورها با امارت اسلامی شده است. او امنیت افغانستان را ستایش کرده و آنرا عامل کلیدی در اجرای پروژه‌های بزرگ اقتصادی دانسته است.

نماینده سفارت هند در کابل نیز بر ادامه همکاری‌های این کشور با افغانستان تاکید کرده و گفته که دهلی‌نو روابط تجاری خود را از طریق بندر چابهار با افغانستان گسترش خواهد داد.

این نشست درحالی درکابل برگزار شد که قراراست بتاریخ 18 و 19 ماه آینده میلادی نشستی به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد دربارۀ افغانستان در دوحه برگزار شود.

 

دکمه بازگشت به بالا