آموزشافغانستان

یونیسف از راه‌اندازی برنامه‌های آموزشی در باره‌ی خطرات مهمات انفجاری خبر داد

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان اعلام کرده که در باره خطرات مهمات انفجاری برای سه میلیون و ۶۰۰ تن به شمول کودکان برنامه‌های آموزشی را راه‌اندازی می کند.

این سازمان روزسه‌شنبه، دهم دلو با نشر پیامی در صفحه ایکس تاکید کرده که افغانستان یکی از آلوده‌ترین کشور‌های جهانی به مواد منجره است.

به گفته یونیسف « اعضای جامعه با آموزش خطر مهمات انفجاری دسترسی پیدا کند تا بدانند چگونه از صدمات و مرگ ناشی از بقایای مواد منفجره جنگ جلوگیری کنند.»

گفتنی است که انفجار ماین‌های منفجرناشده در طول‌ سال‌های متمادی در مناطق مختلف کشور از ده‌ها تن به شمول کودکان قربانی گرفته است.

پیش از این نیز صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل نیز از افزایش تلفات کودکان در انفجار مهمات منفجر ناشده در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

ازسوی‌هم رییس انسجام هماهنگی و تطهیر ماین‌ها اعلام کرده بود که از آغاز سال روان میلادی تاکنون ۱۲۰ تن در نتیجه این رویداد‌‌ها در کشور جان باخته و ۲۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

گفتنی است که دفتر سازمان ملل متحد در امور هماهنگی کمک‌های بشری دوستانه (اوچا) با اشاره به اینکه افغانستان آلوده‌ترین کشور جهان به ماین‌های و مواد انفجاری است تاکید کرده که حدود ۶۰ درصد از قربانیان ناشی از انفجار ماین در افغانستان کودکان هستند.

به گفته این نهاد دو سوم از ۴۰۱ منطقه در افغانستان آلوده با مهمات منفجر ناشده در زمین است.

این در حالی است که شماری از مناطق کشور به دلیل چهل سال جنگ هنوز هم با وجود ماین‌های منفجر ناشده تهدید پنداشته می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا