افغانستان

فعالان حقوق زن؛ حضور معنادار نمایندگان زن در نشست سازمان ملل ضروری است

در با نزدیک شدن به نشست دو روزه سازمان ملل متحد پیرامون اوضاع افغانستان که در شهر دوحه پایتخت قطر برگزار خواهد شد، شماری از فعالان حقوق زن خواستار حضور معنادار نمایندگان زن افغان در این نشست شده‌اند.

آنان معتقدند که در نشست‌های پیشین برای افغانستان، نمایندگان واقعی زنان حضور نداشته‌اند و باید در این نشست زنانی دعوت شوند که بطور مستقیم در مقابله با سیاست‌های ظالمانه طالبان فعالیت می‌کنند.

فعالان حقوق زن تاکید دارند که زنان باید بتوانند پیرامون مسائل مربوط به خود تصمیم‌گیری کنند و نمایندگانی را انتخاب نمایند که واقعا از وضعیت آنان آگاه بوده و صدایشان را بلند کنند.

همچنین گفته شده که اگر سازمان ملل برای تعیین فرستاده ویژه‌ای در افغانستان تصمیم‌گیری می‌کند، این فرد باید کاملا از فضای حقوق بشری در افغانستان و وضعیت حقوق زنان آگاه باشد و در تصمیم‌گیری‌های خود با زنان افغان مشورت کند.

انجمن زنان افغان برای حضور در این نشست، قصد دارد تا از طریق نشست مجازی هیئتی را انتخاب کند تا نظرات زنان افغان را در دوحه بیان کند.

با توجه به اهمیت این موضوع، انتظار می‌رود در نشست دوحه، صدای زنان افغان نیز شنیده شود تا جامعه بین‌الملل بتواند بطور دقیق‌تری از وضعیت آنان آگاهی پیدا کند.

دکمه بازگشت به بالا