جهان

مجلس سنای امریکا بسته کمک ۹۵ میلیارد دالری به اوکراین، تایوان و اسراییل را تصویب کرد

مجلس سنای امریکا پس از ماه‌های اختلاف میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های سنا اعلام کرده که بسته کمک‌های ۹۵.۳ میلیارد دالری به اوکراین، اسراییل و تایوان را تصویب کرده است.

سنای امریکا روزسه‌شنبه، ۱۳ فبروری گفته سناتوران امریکایی با ۷۰ رای موافق در برابر ۲۹ رای مخالف به ارسال بسته‌ کمک مالی موافقت کرده‌‌اند.

بر اساس گزارش‌ها در این بسته ۶۰ میلیارد دلار کمک به اوکراین، ۱۴ میلیارد دلار کمک به اسرائیل برای تقویت ارتش این کشور در جنگ علیه حماس، و ۱۰ میلیارد دلار برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به غیرنظامیان در غزه پیش‌بینی شده است.

این در حالی است که باوجود مخالفت تندرو‌های جمهوری خواه در مجلس نمایندگان جو بایدن، رییس جمهور امریکا همواره بر ارسال کمک‌های بر اوکراین و اسراییل تاکید کرده است.

او پیش از این عواقب تصویب نشدن کمک مالی به اوکراین، اسراییل و تایوان را تهدیدی برای امنیت ملی امریکا خوانده و از مجلس نمایندگان خواسته بود تا لایحه کمک ۹۵ میلیارد دالری را تصویب کنند.

این در حالی است که کمک مالی امریکا با استقبال رییس جمهور اکراین قرار گرفته و با انتشار پیامی گفته که این کمک‌های اوکراین را به «صلح نزدیکتر وثبات جهانی » را احیا می کند.

گفتنی است که سازمان ملل و شماری بزرگی از کشور‌های جهان حملات اسراییل در غزه را «جنایت» خوانده و بر آتش‌‌بس میان طرف‌های درگیری تاکید کرده‌‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا