جهان

شهباز شریف از سوی احزاب عمده‌ی پاکستان نامزد کرسی نخست‌وزیری شد

رسانه‌های پاکستانی شش روز بعد از انتخابات جنجالی پاکستان گزارش داده‌اند که دو حزب عمده‌ی این کشور (احزاب مسلم‌لیگ و مردم) برای ایجاد حکومت ائتلافی توافق کرده و از نامزدی شهباز شریف برای کرسی نخست‌وزیری این کشور حمایت کرده‌اند.

انتخابات پارلمانی پاکستان که شش روز پیش برگزار شده بود، نتایج نهایی آن با تاخیر چشم‌گیر روز یک‌شنبه همگانی شد. طبق نتایج انتخابات، نامزدهای وابسته به حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان که اکنون در زندان به‌سر می‌برد با کسب ۹۳ کرسی پیشتاز این انتخابات بود اما طبق گزارش الجزیره، این حزب علی‌رغم پیشتاز بودن قادر به ایجاد دولت جدید در پاکستان نیست چون نشان واحد ندارد و نامزدان آن نیز به‌گونه‌ی مستقل انتخاب شده‌اند.

بعد از تحریک انصاف، حزب مسلم‌لیگ شاخه نواز و حزب مردم به مراتب برنده‌ی ۸۰ و ۵۴ کرسی در پارلمان این کشور شده و به‌عنوان احزاب برجسته برای تشکیل حکومت ائتلافی توافق کرده‌اند.

بلاول بوتو زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان روز سه‌شنبه رسما اعلام کرده که از نامزدی شهباز شریف برای کرسی نخست‌وزیری این کشور حمایت می‌کند چون به گفته‌ی او، «من خودم را برای کرسی صدارت پاکستان نامزد نمی‌کنم. ما نمی خواهیم شاهد یک بحران دایمی در کشور خود باشیم.»

عمران خان گفته است که احزاب رقیب او (مسلم لیگ و مردم) می‌خواهند با آرای «دزدیده‌شده» حکومت ائتلافی تشکیل بدهند.

او در اعلامیه‌ای گفته است: «من نسبت به رویداد‌های ناگوار تشکیل حکومت با آرای دزدیده شده هشدار می دهم. چنین دزدی در روز روشن نه تنها بی احترامی به شهروندان خواهد بود، بلکه اقتصاد کشور را بیش از پیش به سمت رکود سوق خواهد داد.»

 

دکمه بازگشت به بالا