جهان

نامزدان حزب پیشتاز انتخابات پاکستان از پارلمان این کشور کنار زده شدند

به دنبال انتخابات پر حاشیه‌ی پاکستان، کمیسیون انتخابات این کشور اعلام کرده که نامزدان مورد حمایت حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان که بیشترین آرا را بدست آورده بودند از شرایط لازم برای دریافت کرسی‌های اختصاصی در پارلمان برخوردار نیستند.

احزاب تحریک انصاف به رهبری عمران خان، مسلم لیگ شاخه‌ی نواز به رهبری نواز شریف و حزب مردم به رهبری بلاول بوتو از جریان‌های برجسته‌ی این رقابت انتخاباتی بودند.

کمیسیون انتخابات پاکستان با تاخیر چشم‌گیر که آنرا کم‌سابقه توصیف کرده‌اند، نامزدان مستقل حزب تحریک انصاف را پیشتاز انتخابات اعلام کرد اما این حزب هم به دلیل اینکه آرای کافی برای تشکیل دولت را بدست نیاورده بود و هم به دلیل عدم نماد مشترک از تشکیل دولت محروم شدند.

تازه‌ترین تصمیم این کمسیون که روز دوشنبه اعلام شد نشان می‌دهد که نامزدان مورد حمایت این حزب حتی قادر به دریافت کرسی‌های اختصاصی در پارلمان پاکستان نیستند و رسانه‌های پاکستانی این تصمیم را ضربه‌ی دیگر به عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان عنوان کرده‌اند.

انتخابات پارلمانی پاکستان که در میانه‌ی تنش‌های سیاسی و ناامنی‌های شدید برگزار شده بود تقریبا بی‌نتیجه به پایان رسید و حزب مسلم لیگ شاخه نواز و حزب مردم با کنار زدن رقیب سرسخت خود (حزب تحریک انصاف) برای تشکیل دولت ائتلافی توافق کردند.

در پی این توافق، شهباز شریف، برادر کوچک نواز شریف به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی شد و مجالس ملی این کشور برای گزینش رییس‌جمهور آماده می‌شود.

این در حالی است که عمران خان، رهبری حزب پیشتاز این انتخابات و بشرا بی بی، همسر عمران خان در چندین پرونده‌ی جداگانه به بیش از ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا