افغانستانحقوق بشر

امارت اسلامی گزارش سازمان ملل را «مغرضانه» خواند

سخنگوی امارت اسلامی به گزارش جدید سازمان ملل مبنی بر افزایش رویدادهای امنیتی در افغانستان واکنش نشان داده و آنرا «مغرضانه» خوانده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی روز پنج‌شنبه، شانزدهم حوت در بیانیه‌ای، سازمان ملل را به «مخدوش ساختن ذهنیت مردم» متهم کرده و افزود که این اقدامات به خواست بعضی از «حلقات شریر» انجام می‌شود.

گزارش سه‌ماهه‌ی سازمان ملل از وضعیت حقوق بشری و امنیت در افغانستان دو روز قبل منتشر شد.

طبق گزارش سازمان ملل، رویدادهای امنیتی نسبت به سال گذشته در افغانستان ۳۷ درصد افزایش یافته اما ذبیح‌الله مجاهد گفته است که این رویدادها در برخورد نیروهای امنیتی با قاچاقچیان مواد مخدر به میان آمده است.

در گزارش این سازمان تصریح شده که ۱۵۰۸ رخداد امنیتی از اول نوامبر تا دهم جنوری در افغانستان ثبت شده است که نسبت به عین زمان در سال گذشته ۳۷ درصد افزایش یافته است.

در مقطع زمانی‌ درج شده در گزارش سازمان ملل، دست‌کم در ۳۰ مورد امنیتی کارکنان آژانس‌های سازمان ملل نیز هدف قرار گرفته‌اند.

آقای مجاهد مدعی شده که در اثر مبارزه‌ی سریع علیه مواد مخدر، از سال گذشته به اینسو بیشتر از چهارده هزار تن قاچاقچی دستگیر و به محاکم سپرده شده اند.

طبق ادعای او، بیش از ۵۵۰۰ تُن مواد مخدر نابود شده است. در حدود ۱۲۰۰ فابریکۀ تولید مواد مخدر از بین برده شده و ۱۵ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین از مواد مخدر پاکسازی شده است.

سخنگوی امارت اسلامی به سایر بخش‌های گزارش سازمان ملل از وضعیت موجود در افغانستان پاسخ نداده است.

طبق گزارش سازمان ملل، «یوناما دست‌کم پنج مورد قتل فراقانونی و هفت مورد دستگیری خودسرانه مقام‌های دولتی و اعضای نیروهای دفاعی و امنیتی ملی سابق افغانستان را مستند کرده است.»

وضعیت نگران‌کننده‌ی زندانیان، تشدید محدودیت‌ها علیه زنان و دختران، صدور احکامی که سبب حقوق بشر می‌شود و اختلافات میان سران امارت اسلامی از دیگر مواردی است که در گزارش سازمان ملل به آنها پرداخته شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا