جهان

کابینه‌ی جدید دولت پاکستان؛ حزب مسلم لیگ تقریبا تمام کرسی‌ها را در اختیار دارد

به دنبال انتخابات جنجالی پاکستان و پس از تعیین شهباز شریف به عنوان نخست وزیر و آصف‌علی زرداری به عنوان رییس‌جمهور، کابینه‌ی جدید این کشور نیز اعلام شد. تقریبا تمام وزیران انتخاب‌شده عضو حزب مسلم‌لیگ هستند و فقط اسم یک زن در فهرست ۱۹ نفره‌ی کابینه جدید دولت پاکستان به چشم می‌خورد.

دولت جدید پاکستان به تعقیب انتخابات هشتم فبروری تشکیل شده است و عمدتا آنرا یک حکومت ائتلافی می‌خوانند که حزب مسلم‌لیگ-شاخه‌ی نواز در راس و احزاب «استحکام پاکستان» و «جنبش متحده قومی مردم» آنرا تشکیل می‌دهند اما هیچ عضوی از حزب مردم به رهبری آصف‌علی زرداری و بلاول بوتو زرداری در فهرست کابینه‌ی جدید دیده نمی‌شود.

احزاب «استحکام پاکستان» و «جنبش متحده قومی مردم»، هر کدام توانسته‌اند یک کرسی کابینه در دولت ائتلافی پاکستان را بدست آورند و ۱۶ کرسی این کابینه به اعضای حزب مسلم‌لیگ تعلق گرفته است که ائتلافی بودن حکومت را به چالش می‌کشد.

طبق گزارش رسانه‌های پاکستانی، فاطمه خواجه به عنوان تنها زن در کابینه‌ی دولت جدید پاکستان به‌حیث وزیر وزارت مخابرات و تکنالوژی تعیین شده است.

در فهرست کابینه‌ی دولت پاکستان دیده می‌شود که اسحاق دار به حیث وزیر خارجه، محسن رضا نقوی به عنوان وزیر داخله، خواجه محمد آصف با حفظ سمت قبلی خود به عنوان وزیر دفاع و محمد اورنگزیب به عنوان وزیر مالیه در کابینه حکومت گماشته شدند.

طبق گزارش نیویورک تایمز، دولت جدید شهباز شریف با چالش‌های دلهره‌آوری از جمله بحران اقتصادی بی‌سابقه، قطع برق منظم، حملات شبه‌نظامیان تقریباً روزانه و رابطه چالش‌برانگیز با همسایه خود مواجه است. شهباز شریف در میانه‌ی این بحران‌ها در اولین جلسه‌ی کابینه قول داد که با بحران بی امان اقتصادی مقابله کند.

زرداری روز شنبه از سوی مجلس تازه منتخب به عنوان رئیس جمهور پاکستان منصوب شد. دفتر او بیشتر نقش تشریفاتی دارد و او متحد اصلی شهباز شریف در این دور ریاست جمهوری خواهد بود. با این حال، هیچ کس از حزب مردم پاکستان به رهبری آقای زرداری به کابینه منصوب نشده است. بلاول بوتو زرداری، پسر زرداری، در دوره قبلی وزیر امور خارجه بود.

کابینه جدید شهباز شریف با ۱۹ عضو رسما وظیفه اداره کشور ۲۴۱ میلیون نفری پاکستان، کشوری در جنوب آسیا را به عهده گرفت که با چالش‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی عمیقی روبه‌رو است.

 

دکمه بازگشت به بالا