افغانستانجهانزندگی

فنلاند و افغانستان؛ شادترین و غمگین‌ترین کشورهای جهان

مؤسسه «World Happiness Report» در تازه‌ترین گزارش خود، کشورهای فنلاند، دانمارک، ایسلند و سوئیس را شادترین کشورها و افغانستان را از نظر شاخص‌های شادی جهانی، غمگین‌ترین کشور معرفی کرده است.

افغانستان از نظر شاخص‌های این موسسه برای سنجش میزان شادی، برای پنجمین سال متوالی از کم‌ترین رفاه اجتماعی که یکی از شاخص‌های «شادی» عنوان شده برخوردار است و عنوان غمگین‌ترین کشور جهان را به خود اختصاص داده است.

فنلاند در این گزارش برای پنجمین سال متوالی عنوان شادترین کشور را به خود اختصاص داده است و بعد از آن کشور دانمارک، ایسلند، سوئیس، هلند، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، اسرائیل و نیوزلند به عنوان شادترین کشورهای جهان معرفی شده‌اند.

هم‌چنین در کنار افغانستان، کشورهای لبنان، سیرالئون، زیمبابوه، جمهوری دموکراتیک کنگو، بوتسوانا، مالاوی، کومور، تانزانیا و زامبیا عنوان غمگین‌ترین کشورهای جهان را دارند.

محققان در سال ۲۰۲۳، کشورهای دنیا را از لحاظ سرانه تولید ناخالص داخلی، آزادی در انتخاب زندگی خود، امید به زندگی سالم، حمایت اجتماعی، سخاوت عموم مردم، درک سطوح فساد داخلی و خارجی، با یکدیگر مقایسه کرده‌ و این فهرست را منتشر ساختند.

گزارش جهانی شادی را گروهی از متخصصان مستقل نوشته‌اند. این گزارش هر ساله حدود 20 مارچ به‌عنوان بخشی از گرامیداشت روز جهانی شادی منتشر می‌شود و مهم‌ترین منبع داده‌های این گزارش، نظرسنجی سالانۀ گالوپ است.

 

دکمه بازگشت به بالا