افغانستاناقتصادحقوق بشرزندگی

شماری از نهاد‌های بین‌المللی از بحران سلامت روان زنان در افغانستان ابراز نگرانی کردند

هیات معاونیت سازمان ملل متحد (یوناما) و اداره بازرس ویژه ایالت متحده امریکا برای افغانستان (سیگار) در تازه‌ترین گزارش خود سلامت روان زنان در افغانستان را «بسیار ضعیف» خوانده و تاکید کرده که ۷۶ درصد آنان سلامت روان خود را «بسیار بد» یا «بد» می‌دانند.

به گفته سیگار ازدواج‌های زودهنگام، خشونت‌های خانوادگی و ممنوعیت‌های کاری و آموزشی در افغانستان، آمار افسردگی، استرس و پرخاشگری را در میان زنان افزایش داده است.

بر اساس گزارش اداره بازرس ویژه ایالت متحده امریکا برای افغانستان زنان اشتراک کننده این نظر سنجی احساس تنهایی، کناره‌گیری اجتماعی، اعتماد به نفس پایین، اضطراب، استرس و پرخاشگری را تعریف کردند که بر اساس آن وضعیت خود را “بسیار بد” عنوان کردند.

همچنین در گزارش مشترک زنان ملل متحد، هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) و سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی او ام) که به تازه‌گی منتشر شده آمده است که احساس اضطراب، انزوا و افسردگی‌شان بین ماه‌های اپریل و جون نزدیک به ۷۰ درصد میان زنان به گونه قابل توجهی «شدیدتر» شده است.

در این گزارش با به نزدیک به ۶۰۰ زن از ۲۲ ولایت افغانستان به گونۀ آنلاین، حضوری و مشاوره گروهی و نظر سنجی انفرادی مصاحبه شده است.

در گزارش مشترک تاکید شده که زنان مصاحبه کننده از مشکلات و فشارهای روحی مانند بی‌خوابی، افسردگی، ناامیدی، ترس، انزوا و افکار خودکشی اشاره کرده‌اند.

پیش از این نیز یوناما گزارش داده بود که ازدواج زودهنگام، کار کودکان، خشونت‌های خانواده‌گی و مهاجرت غیرقانونی، پی‌آمدهای منفی فقر و ممنوعیت‌های آموزشی دختران است.

این در حالی است که در گزارش‌های مشابه با اشاره به وضعیت زنان از افزایش از بحران سلامت روان زنان در افغانستان هشدار داده شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا