افغانستانجهان

نوروز از آسیا تا اروپا؛ تجلیل جشن سال نو خورشیدی در فرانسه

به مناسبت فرا رسیدن بهار و سال نو خورشیدی، جشنی در شهر کلرمون فرانسه برگزار گردید.

علاوه بر افغان‌ها، ایرانی‌ها و تاجیکستانی‌ها، شماری از شهروندان فرانسه نیز در این همایش که هدف آن تعامل فرهنگی و معرفی نوروز به جامعه میزبان بود اشتراک کردند.

این جشن شام جمعه، دوم حمل در خانه فرهنگی “شانختل” برگزار شد و از اشتراک کنندگان با غذاهای محلی افغانستان، تاجیکستان و ایران پذیرایی شد.

نمایشگاهی از آثار نقاشی‌ سامعه سادات از افغانستان و سارا طبیب از ایران نیز به نمایش گذاشته شدند.

در جریان جشن سال نو ۱۴۰۳ در مورد تاریخ نوروز توضیحاتی ارائه شد و تصاویری از نحوه برگزاری این جشن با رواج‌های مختلف در مشرق زمین نمایش داده شد.

بیش از ۱۰۰ تن در این برنامه اشتراک کرده بودند که یک سوم اشتراک کنندگان فرانسوی‌ها بودند.

 

شانتال شاروت، یکی از اشتراک کنندگان این برنامه گفت: «من امروز فهمیدم که جشن نوروز به معنای آغازی نو است که می‌تواند اانسا‌ها را به هم ننزدی‌تر کند.»

برخی از اشتراک کنندگان نیز برای جلوگیری از جدایی و جنگ در اروپا، نقش مراسم و جشن‌های فرهنگی را پراهمیت عنوان کردند.

توانا صدرالدینوف، یکی از اشتراک کنندگان این برنامه از تاجیکستان، دو سال پیش به فرانسه مهاجر شد. او هشت سال در اوکرایین زندگی کرده بود و پس از آغاز جنگ در این کشور، به فرانسه مهاجر شد.

او گفت: «ما امروز توانستیم نوروز را بسیار خوب به فرانسوی‌ها معرفی کنیم. آنها طعم غذای تاجیکی را نچشیده بودند و امروز آن را چشیدند.»

هفت میوه، یکی از خوراکی های مخصوص نوروز در افغانستان نیز در این مراسم وجود داشت.

 

برخی از اشتراک کنندگان در این جشن از ایران، تاجیکستان و افغانستان نیز در مورد رسوم مختلف کشورهای مبداشان بیشتر دانستند.

نیکان فروتن، یکی از اشتراک کنندگان این برنامه از ایران گفت: «نوروز همانطور که مردم کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان و خیلی از کشورهای حوزه نوروز را به هم نزدیک ساخته، می تواند مردم اروپا را نیز جذب فرهنگ غنی ما ساخته و انسان ها را به هم نزدیک تر بسازد.»

سیلون تاردیو، معاون شهردار کلرمون نیز در این محفل حضور داشت و از آن استقبال کرد. وی گفت: «چنین مراسمی به غنامندی فرهنگی شهرمان کمک کرده و باید در آینده بیشتر شده و بزرگتر برگزار گردند.»

افتتاح ویترین فرهنگی

معاون شهردار همچنان از افتتاح انجمنی فرهنگی از سوی مهاجران افغان در این شهر خبر داد.

آرش بارز، یکی از هنرمندان سرشناس افغانستان این انجمن را تحت نام “ویترین فرهنگی” بنیانگذاری کرده است.

وی در مورد اهداف این نهاد فرهنگی گفت: «برنامه جشن نوروز که اولین برنامه این نهاد بود، نشان داد که ما در این نهاد برای ارتقای هویت فرهنگی جوامع مختلف به ویژه مردم افغانستان تلاش می کنیم. هدف ما نزدیک ساختن فرهنگ‌ها و کمک به ادغام اجتماعی است.»

این نهاد قرار است در آینده برنامه های بیشتر فرهنگی را برگزار کند.

جشن نوروز در حالی برای اولین بار در شهر کلرمون در فرانسه برگزار گردید که برای سومین سال متوالی پس از روی‌کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان، این مناسبت به‌فراموشی سپرده شده و بگونه‌ی رسمی از آن تجلیل نمی‌شود.

دکمه بازگشت به بالا