افغانستاناقتصاد

وزارت صنعت و تجارت: هیأت بلندپایه‌ی وزارت تجارت پاکستان، وارد کابل می‌شود

وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست می‌گوید که قرار است یک هیأت به ریاست معین وزارت تجارت پاکستان فردا، دوشنبه وارد کابل شود.

عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت به روز یک‌شنبه در صحبت با خامه پرس تائید کرد که این هیأت به ریاست خرم‌آقا، معین وزارت تجارت پاکستان فردا به کابل سفر می‌کند.

به گزارش عرب نیوز، مقام‌های وزارت تجارت به روز شنبه، چهارم حمل تائید کردند که این وزارت قرار است به‌روز دوشنبه هفته جاری هیأتی را برای گفتگو روی مسایل مربوط به تجارت دو جانبه به کابل بفرستد.

به گزارش این رسانه، در سفر این هیأت وزارت تجارت پاکستان قرار است اقدامات مشترکی را برای رفع موانع فراروی ترانزیت و تجارت در امتداد گذرگاه‌های مرزی میان افغانستان و پاکستان اتخاذ کند.

محمد زبیر موتیوالا، مدیر اجرایی در اداره توسعه تجارت پاکستان گفته است: “بله، یک هیأت بلندپایه به ریاست وزیر تجارت پاکستان به تاریخ 25 مارچ برای اعتمادسازی و تقویت اعتماد و اطمینان از جریان تجارت بین دو همسایه از کابل بازدید خواهد کرد.”

این مقام اداره توسعه تجارت پاکستان به حمله هوایی هفته‌ی پیش پاکستان بر نقاطی در خاک افغانستان اشاره کرده و گفته است که روابط میان افغانستان و پاکستان برای مدت طولانی روند نزولی داشته است.

مدیر اجرایی اداره توسعه تجارت پاکستان در ادامه گفته است: “امیدوارم این سفر منجر به همکاری دوجانبه بین دو کشور شود. هر دو کشور باید سیاست‌های خود را برای ساده‌سازی تجارت، کاهش محدودیت‌ها و ساده‌سازی ترانزیت در نقاط مرزی بازبینی کنند.”
در همین حال آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست نیز در گفتگو با عرب نیوز سفر برنامه ریزی شده هیأت پاکستانی را تایید کرد و اسلام آباد را به پیچیده شدن مسائل تجاری دوجانبه متهم کرد.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست گفته است: «مذاکرات بر روی تأخیر غیرضروری محموله های کالا توسط پاکستان، تاکید بر داشتن اسناد برای ترانزیت کانتینرهای سنگین و قوانین اسلام‌آباد برای راننده‌های افغان برای دریافت ویزای پاکستان، متمرکز خواهد بود».

به گفته سخنگوی وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افغانستان یک سال پیش روزانه بین 1500 تا 2000 لاری از پاکستان وارد افغانستان می شد، اما “محدودیت‌های نابجا توسط مقامات مرزی و تجاری پاکستان با وضع قوانین جدید تجارت را تقریباً غیرممکن کرده است” و تعداد محموله های پاکستان را به 700 کاهش داده است.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افزوده است که به دلیل مشکلات تجاری با پاکستان، تجارت افغانستان با ایران از طریق بندر چابهار رونق زیادی داشته است.

این هیأت وزارت تجارت پاکستان به کابل در حالی قرار است انجام شود که روابط تجاری میان دو کشور همسایه در بحبوحه درگیری‌های مرزی و بسته‌شدن گذرگاه‌های کلیدی در امتداد مرز مشترک به طور قابل توجهی بدتر شده است.

این سفر در حال انجام می‌شود که گذرگاه تورخم به روز یک‌شنبه، پنجم حمل درست یک روز قبل از این سفر هیأت پاکستان، یکبار دیگر بروی رفت و آمد مسدود شد.

بر اساس اطلاعات رسیده به خامه پرس، این گذرگاه به دلیل درگیری میان نظامیان و ماموران ملکی از سوی پاکستان مسدود شده است. هرچند که منابع گفته اند مسدود شدن این گذرگاه موقتی است و گذرگاه بزودی بازگشایی خواهد شد.

 

دکمه بازگشت به بالا