جهان

۹ تن در ارتباط با حمله مسکو در تاجیکستان بازداشت شدند

سرویس امنیت تاجیکستان در هفته گذشته ۹ مظنون را در پیوند با حمله خونین مسکو بازداشت کرده است.

رویترز به روز جمعه، دهم حمل به نقل از یک منبع امنیتی تاجیکستان گزارش داد که ۹ نفر به روز دوشنبه در شهر وحدت دستگیر شده و به پایتخت تاجیکستان منتقل شده‌اند.

این منبع گفته است که افراد بازداشت شده، با مظنونان حمله تروریستی در مسکو و شبکه تروریستی داعش ارتباط دارند.

در حمله تروریستی بیست و دوم مارچ بر یک سالن کنسرت در نزدیک مسکو که داعش مسئولیت آن را به بعهده گرفت، بیشتر از ۱۴۰ تن کشته شده و صدها تن دیگر زخمی شدند.

روز پنج‌شنبه هفته گذشته کمیته تحقیقات روسیه نیز اعلام کرد که یک فرد دیگر را در ارتباط با حمله خونین مسکو به ظن دست داشتن در تأمین مالی این حمله بازداشت کرده است. مقام‌های روسیه قبلاً گفته بودند که ۱۱ مظنون، به شمول چهار نفری که گویا این حمله را انجام داده اند، دستگیر گردیده اند.

این چهار نفر که اتباع تاجیکستان معرفی شده اند، روز یکشنبه به اتهام تروریسم در محکمه مسکو حاضر شدند.

رویتر در حال گزارش بازداشت 9 تن به ظن همکاری با داعش در تاجکستان را منتشر کرده که چند روز پس از حمله خونبار مسکو، یک رسانه‌ی نزدیک به حکومت سرپرست ادعا کرد که تاجیکستان پس از خروج امریکا از افغانستان، به بزرگ‌ترین منبع تولید تفکر داعش تبدیل شده و شهروندان آن ده‌ها حمله را در سراسر جهان انجام داده‌اند.

این رسانه‌ی نزدیک به امارت اسلامی، چهار روز پیش با نشر گزارشی ادعا کرد که “داعشی‌های تاجیک‌تبار ۱۲حمله انتحاری بزرگ” را که تلفات سنگینی در پی داشته در افغانستان نیز انجام داده‌اند.

این رسانه “انتقال شاخه داعش خراسان از افغانستان به کشور همسایه و تامین این شاخه از تاجیکستان” را “زنگ خطر دیگری برای منطقه” خوانده و هشدار داده که این موضوع “نباید عادی تلقی شود.”

 

دکمه بازگشت به بالا