افغانستانجهانحقوق بشرزندگی

ادامه‌ کمک‌های مالی از مشاغل کوچک زنان در افغانستان

جهانی اعلام کرده که برای حمایت از تجارت‌های کوچک با تمرکز بر زنان و مشاغل تحت رهبری بانوان در افغانستان ۱۶ میلیون دالر اختصاص داده است.

بانک جهانی روز چهارشنبه‌، پانزدهم حمل با نشر اعلامیه‌ای گفته که این کمک‌ها از طریق صندوق امانی تاب‌آوری افغانستان (ای‌آر‌تی‌اف) به گونه مستقیم به بنیاد آقاخان در امریکا پرداخت خواهد شد.

ملیندا گود، رییس بانک جهانی در افغانستان تاکید کرده که «حمایت از تأمین‌کنندگان مالی کوچک در افغانستان یکی از معدود گزینه‌های قابل اجرا در حال حاضر برای ارتقای دسترسی به منابع مالی در افغانستان و به‌ویژه برای زنان است.»

به گفته او «هدف این پروژه تقویت بخش مالی کوچک در افغانستان است تا صاحبان مشاغل کوچک و مشاغل تحت رهبری زنان بتوانند به اعتبار مالی مورد نیاز برای بازسازی مشاغل خود، بازسازی زندگی خود و کمک به احیای بخش خصوصی دسترسی داشته باشند.»

بانک جهانی گفته بنیاد اعتباری افغانستان در سال ۲۰۰۴ تاسیس شده و افزوده که این بانک در تلاش است تا با ارایه‌ی ضمانت‌های اعتباری و کمک‌های تخنیکی، دسترسی شرکت‌های کوچک و متوسط را در افغانستان به منابع مالی افزایش دهد.

این در حالی است که حمایت از سکتور خصوصی زنان به ویژه در بخش سرمایه‌گذاری و تجارت از سوی‌نهاد‌های بین‌المللی افزایش یافته است.

در گزارش بانک جهانی آمده است که این پروژه در ۱۵ ولایت افغانستان، شامل ولایت‌های بدخشان، بغلان، بلخ، بامیان، دایکندی، فاریاب، هرات، جوزجان، کابل، قندوز، ننگرهار، پروان، سمنگان، سرپل و تخار متمرکز خواهد بود.

گفتنی است که این پروژه در افغانستان از طریق بنیاد آقاخان و «بنیاد ضمانت اعتباری افغانستان» تطبیق می‌شود.

بانک جهانی هدف از تطبیق این پروژه را حمایت از « توانمندسازی تأمین مالی کوچک و شرکت‌ها برای تاب‌آوری و رشد» گفته است.

همچنین برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل متحد (یوان‌دی‌پی) نیز از تطبیق چندین پروژه به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی برای زنان خبر داده و در این راستا تاکید کرده که تطبیق پروژه‌ها اقتصاد افغانستان را تقویت و زنان کارآفرین را قادر می‌سازد تا تجارت‌های‌شان را مدیریت کنند.

این در حالی است که علاقمندی زنان به تجارت و سرمایه‌گذاری پس از محدودیت‌های تحصیلی و کاری در افغانستان بیشتر شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا