اقتصاد

رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان؛ طالبان متخصصی برای سنجش کیفیت سوخت ایران ندارد

رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان به ضعف زیرساخت‌های آزمایشگاهی در افغانستان اشاره کرد و گفت، طالبان توانایی لازم برای سنجش کیفیت سوخت صادراتی ایران را ندارند.

محمود سیادت، در واکنش به بازگرداندن تانکرهای سوخت ایران از افغانستان توسط طالبان گفت، این گروه نه آزمایشگاه مناسبی دارد و نه آگاهان و متخصصان مربوطه در کشور حضور دارند. او توانایی طالبان در تشخیص کیفیت سوخت را زیر سوال برد و هشدار داد که احتمال اشکال و خطا در آزمایشات وجود دارد.

به گفته سیادت، واقعیت این است که افغانستان امکانات آزمایشگاهی مناسبی ندارد و این تنها نه تنها در دولت طالبان، بلکه در دولت جمهوری افغانستان نیز وجود داشته است.

بر اساس گزارش‌های اداره ملی استندرد طالبان، این گروه در حدود یک ماه گذشته ۲۴۳ تانکر نفت «بی‌کیفیت» را از بندرگاه‌های افغانستان به ایران بازگردانده است، اما رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان این ادعا را رد کرد و گفت، سوخت صادراتی ایران «با کیفیت» است و این چالش در سایر کشورها مانند ترکمنستان نیز وجود داشته است.

سیادت در عین حال از مذاکرات با طالبان خبر داد و گفت به این گروه پیشنهاد شده آزمایشگاه‌های مرجع در ایران را قبول کنند تا قبل از ارسال کالا، آزمایشات مورد نظر آن‌ها انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا