افغانستاناقتصاد

میزان مشارکت اقتصادی زنان در افغانستان در رتبه ۱۷۸ گزارش بانک جهانی قرار گرفت

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود در پیوند به جایگاه زنان در اقتصاد و تجارت اعلام کرده که مشارکت اقتصادی زنان در افغانستان بالاتر از کشور‌های ایران، یمن و فلسطین در جایگاه ۱۷۸ قرار گرفته است.

گزارش ۱۸۲ صفحه‌ی بانک جهانی به تازه‌گی منتشر شده و در این گزارش مشارکت اقتصادی زنان در ۱۹۰ کشور ارزیابی شده است.

«زنان، تجارت و قانون ۲۰۲۴» عنوان اصلی گزارش بانک جهانی که وضعیت زنان را در سه بخش چهارچوب‌های قانونی، سیاستگذاری، و اجرای قوانین و سیاست‌‌ها بررسی می‌کند.

از شاخص‌های گشت‌وگذار، وضعیت محل کار، میزان دریافت حقوق و امتیاز، حقوق مادران، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری، مراقبت از کودکان، امنیت، وضعیت ازدواج و حقوق بازنشستگی برای بررسی وضعیت زنان در این گزارش استفاده است..

افغانستان در این رتبه‌بندی، در بخش‌ چهارچوب‌های قانونی از ۱۰۰ تنها ۲۰ امتیاز و در بخش سیاست‌گذاری از ۱۰۰ تنها ۱۳.۳ امتیاز کسب کرده است.

این کشور همچنین با تفاوت اندکی با زنان ایرانی در رتبه ۱۸۷ در بخش‌های سیاست‌گذاری و چارچوب‌های قانونی قرار گرفته است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، ایران با امتیاز ۳۱.۳ در جایگاه ۱۸۸ پس از افغانستان، یمن در جایگاه ۱۸۹ و فلسطین به دلیل درگیری‌های مرگ‌بار و قحطی در رده آخر یعنی جایگاه ۱۹۰ قرار گرفته است.

این در حالی است که بلجیم، کانادا و دنمارک در صدر رده‌بندی گزارش بانک جهانی قرار گرفته‌اند.

ازسوی‌هم در دو سال گذشته به دنبال تعلیق آموزش و کار زنان در افغانستان علاقمندی زنان به سکتور خصوصی و تجارت افزایش یافته است.

در همین حال زنان سرمایه‌گذار در افغانستان همواره خواهان حمایت‌های بیشتر زنان تجارت پیشه در کشور شدند.

صدیقه طوفان، مسوول یکی از فروشگاه صنایع دستی در مصاحبه با خامه‌پرس علت افزایش متقاضیان کار در کارگاه‌های صنایع دستی را نداشتن شغل و محرومیت از تحصیل در میان دختران خوانده بود.

به گفته خانم طوفان بازار فروشات او در این اواخر رونق خوبی داشته و حدود ۳۰۰ زن نیز در ولایت‌های مختلف کشور به شکل غیرمسقیم با او کار می کنند.

پیش از نیز سازمان ملل و شماری از نهاد‌های بین‌المللی با حمایت سکتور خصوصی زنان بر مشارکت معنادار زنان در تمام جنبه‌های زندگی عمومی تاکید کرده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا