افغانستانزندگی
موضوعات داغ

اوچا: مناطق مرکزی افغانستان با خشکسالی بالقوه مواجه است

دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید که ولایات مرکزی افغانستان با “خشک‌سالی بالقوه” مواجه است.

اوچا با نشر گزارشی گفته که بلند رفتن درجه حرارت منجر به اختلال و کاهش بارندگی شده و دسترسی مردم را به آب به شدت محدود کرده است.

اندریکا رتواتی، معاون نماینده ویژه منشی عمومی ملل متحد در امور افغانستان گفته است که بخش‌های مرکزی افغانستان با یک بحران شدید ناشی از اقلیم مواجه است و سومین سال متوالی شدیدترین خشکسالی را پشت سر گذاشته است.

رتواتی افزوده است که در نوامبر سال گذشته میلادی، مناطق مرتفع‌ ولایات مرکزی، به ‌ویژه ولایات دایکندی و بامیان، افزایش نگران‌کننده مشکلات ناشی از خشکسالی را گزارش کردند.

او گفته است که اوچا برای دریافت عمق این بحران و بررسی راهبردهای کاهش بالقوه، ارزیابی جامعی را با شرکایش انجام داده است که ۱۹۸۰ زن و بیش از ۴۹۰۰ مرد از قریه‌های ارتفاعات مرکزی در آن سهم گرفتند.

معاون نماینده ویژه منشی عمومی ملل متحد در امور افغانستان گفته است که بر اساس این ارزیابی، با وجود تلاش‌های جوامع در زمینۀ صرفه جویی از مصرف آب، تاثیرات خشکسالی شدید بوده است.

او در ادامه گفته است: “یافته‌ها حاکی از روند نگران‌کننده کاهش منابع آبی است که منجر به تشدید درگیری بر سر آب در جوامع مختلف می‌شود.”

براساس یافته‌های ارزیابی اوچا مالداران در این مناطق در حال حاضر با تلفات مواشی مواجه شده و مجبور اند که حیوانات خود را زیر قیمت بازار بفروشند، از این‌رو فشار بر معیشت مالداران تشدید شده است.

بر بنیاد این ارزیابی ۱۱۵ هزار و ۵۰۰ ساکن بیش از ۳۳۰ قریه که ۱۴ درصد از جمعیت ارتفاعات مرکزی را احتوا می‌کند در سال ۲۰۲۳ تاثیرات خشک‌سالی شدیدی را تجربه کردند.

آنان هشدار داده اند که اگر خشکسالی در سال ۲۰۲۴ با همان شدت سال گذشته ادامه یابد، مجبور خواهند شد به مناطق دیگری نقل مکان کنند.

اوچا گفته است که جوامع به‌ ویژه خانواده‌هایی که زمین‌های زراعتی یا گزینه‌های شغلی مناسبی ندارند و خانواده‌هایی که زنان یا سالمندان سرپرست آن اند به طور فزاینده‌ی به کمک‌های بشردوستانه متکی اند.

رتواتی گفت:‌ “یافته‌ها نشان می‌دهد که ۱۸ درصد از جمعیت به کمک‌های بشردوستانه مستمر نیاز دارند و هرگونه وقفه در کمک‌ها، مصوونیت غذایی را بیشتر به خطر می‌اندازد.”

او برای رسیدگی به بحران و مهار کردن پیامد آن، بر ایجاد نقاط آبی برای دسترسی به آب، راه‌اندازی کمپاین‌های آگاهی‌دهی و درمان سوتغذیه، توزیع بسته‌های بهداشتی و ترویج بهداشت برای پیشگیری از بیماری‌های اسهالی تاکید کرده است.

این مقام سازمان ملل در افغانستان تاکید کرده است که همه شرکای مجری باید برای رسیدگی به نیازهای خاص زنان سرپرست خانواده متعهد شوند و اطمینان یابند که آنها در توزیع کمک نادیده گرفته نمی‌شوند.

 

دکمه بازگشت به بالا