افغانستاناقتصاد

وزارت صنعت و تجارت: 67 تن زعفران صادارتی افغانستان همه تولید داخلی بودند

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که افغانستان باری رقابت در بازارهای جهانی زعفران نیاز به استفاده از زعفران دیگران ندارد؛ زیرا زعفران افغانستان دارای کیفیت عالی است و در جهان مقام نخست را دارد.

به گفته سخنگوی این وزارت، افغانستان در سال گذشته خورشیدی 67 تن زعفران به کشورهای مختلف جهان صادر کرده است. این در حالی که رسانه‌های ایرانی روز گذشته گزارش دادند که افغانستان سالانه حدود 70 تن زعفران صادر می‌کند که کمتر از 20 تن آن تولیدات داخلی و بقیه آن زعفران ایران است.

رسانه‌های ایرانی به روز سه‌شنبه به نقل از علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران آن کشور گزارش دادند که افغانستان کمتر از ۲۰ تن زعفران تولید می‌کند ولی حدود ۷۰ تن صادرات دارد. این یعنی زعفران ما (ایران) به آنجا (افغانستان) می رود و سپس بسته بندی شده و از آنجا صادر می‌شود.

عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامی به روز چهارشنبه، 29 حوت در واکنش به اظهارات عضو شورای زعفران ایران در صحبت به خامه پرس گفت: “افغانستان در سال 1402 به وزن 67 تُن زعفران به ارزش حدود 49 میلیون دالر به کشورهای مختلف صادر کرده است. که همه زعفران خود افغانستان بود.”

جواد افزود که زعفران افغانستان دارای کیفیت عالی و در جهان مقام نخست را دارد. از همین رو به‌گفته او، افغانستان برای بدست آوردن بازار تجاری در جهان نیازمند مخلوط کردن زعفران کشورهای دیگر نیست.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت افزود که همه‌ی 67 تن زعفران صادراتی افغانستان تولیدات داخلی بودند که زعفران هیچ کشور دیگری با آن مخلوط نبوده است.

گفتنی است که رسانه های ایرانی روز گذشته به نقل از یک عضو شورای زعفران آن کشور نسبت به از دست دادن بازارهای جهانی ابراز نگرانی کردند. این عضو شورای زعفران ایران گفته بود: “بازارهای صادراتی که سال‌ها پیش با زحمت آماده کرده بودیم را به دلیل عدم مدیریت در تولید، برداشت و صادرات دو دستی تقدیم افغانستان و برخی کشورهای دیگر کردیم.”

 

دکمه بازگشت به بالا