جهان

فلسطین موضع امریکا در قبال عضویت کامل این کشور در سازمان ملل را «تجاوز آشکار» خواند

ایالات متحده امریکا روز گذشته از تصویب قطعنامه‌ی شورای امنیت در مورد عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل جلوگیری کرد. تشکیلات خودگردان فلسطین این اقدام را «تجاوز آشکار» و سازمان همکاری اسلامی آنرا «ظلم تاریخی» خوانده است.

پیش‌نویس قطعنامه‌ی ارایه‌شده از سوی الجزیره برای عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل روز گذشته در نشست شورای امنیت به رای‌ گذاشته شد و از میان ۱۵ عضو این شورا، ۱۲ عضو به عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل رای مثبت دادند.

کشورهای بریتانیا و سویس به این قطعنامه رای ممتنع و امریکا از حق وتوی خود در شورای امنیت استفاده کرد و از تصویب قطعی این قطع‌نامه جلوگیری کرد و به این ترتیب بار دیگر تلاش فلسطین برای عضویت در سازمان ملل با مانع مواجه شد.

دفتر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به این اقدام امریکا گفته است که وتوی آمریکا «تجاوز آشکار… است که منطقه را بیش از پیش به لبه پرتگاه سوق می‌دهد.»

ریاض منصور سفیر فلسطین در سازمان ملل پس از رای گیری گفت: «اینکه این قطعنامه به تصویب نرسید، اراده ما را زیر پا نمی گذارد و عزم ما را شکست نمی دهد.»

او همچنان با اشاره به وضعیت جاری در غزه گفت: «لطفا به یاد داشته باشید که پس از پایان این جلسه، در فلسطین، بیگناهانی هستند که بهای تأخیر در عدالت، آزادی و صلح را با جان خود می پردازند.»

سازمان همکاری اسلامی نیز در بیانیه‌ای گفته است امریکا با ممانعت از تصویب این قطعنامه مرتکب «ظلم تاریخی» شده است.

تشکیلات خودگردان فلسطین نخستین‌بار در سال ۲۰۱۱ میلادی برای عضویت کامل در سازمان ملل درخواست داده‌ بودند. در اوایل ماه جاری میلادی نیز این تشکیلات، درخواست سال ۲۰۱۱ را رسما تجدید کرد و از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا در مورد عضویت این تشکیلات به عنوان یک کشور در سازمان ملل تجدید نظر کند.

 

دکمه بازگشت به بالا