جهان

قطر: هیچ طرحی برای بستن دفتر سیاسی حماس در دوحه روی دست نیست

به تعقیب نشر گزارش‌هایی که نشان می‌داد رهبران سیاسی حماس گزینه‌ی ترک قطر را بررسی می‌کنند، وزارت خارجه قطر به‌تازگی اعلام کرده که دوحه هیچ برنامه‌ای برای بستن دفتر حماس در قطر ندارد.

این وزارت روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۳ اپریل) گفته است تا زمانی که حضور حماس در دوحه برای تلاش‌های میانجی‌گری در زمینه‌ی تبادله‌ی زندانیان و دست‌یافتن به توافق آتش‌بس مفید و مثبت باشد، این گروه در دوحه باقی خواهد ماند.

مجید الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر که روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی صحبت می‌کرد به خبرنگاران گفت که قطر همچنان متعهد به میانجیگری در جنگ غزه است.

این در حالی است که وال‌ استریت ژورنال در گزارشی که روز شنبه، بیستم اپریل منتشر کرد نوشت که رهبران سیاسی حماس در آستانه‌ی خروج از پایگاه فعلی خود در قطر هستند، زیرا قانونگذاران ایالات متحده بر دولت قطر فشار می آورند تا مذاکرات آتش بس را انجام دهد که به نظر می رسد با شکست مواجه شده است.

رهبران سیاسی حماس به شمول اسماعیل هنیه از سال ۲۰۱۲ میلادی در دوحه، پایتخت قطر اقامت دارند و دفتر سیاسی این گروه در دوحه بخش عمده‌ی مذاکرات با اسراییل و متحدان آن را به‌پیش می‌برند.

حماس تاکنون به‌گونه‌ی رسمی در این مورد چیزی نگفته اما طبق گزارش وال‌استریت ژورنال، رهبران سیاسی حماس حماس اخیراً با دو کشور منطقه برای انتقال پایگاه عملیات خود به خارج از قطر تماس گرفته که یکی از آنها عمان است.

 

دکمه بازگشت به بالا