افغانستان
موضوعات داغ

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث هنوز آمار دقیقی از تلفات سیلاب‌های اخیر ندارد

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی امارت اسلامی آمار جدیدی از تلفات سیلاب‌های اخیر اعلام کرده که با آمارهای ارایه شده از سوی مسوولان محلی در ولایت‌های سیلاب‌زده و آنچه که مردم محل گزارش می‌دهند اصلا هم‌خوانی ندارد.

ملاجانان سایق، سخنگوی این وزارت بعد از چاشت امروز (شنبه، ۲۲ثور) در ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده، تلفات انسانی در هفت ولایت‌ سیلاب‌زده به شمول بغلان، تخار، بدخشان و غور را بسیار کمتر از چیزی گزارش داده که که قبلا توسط مردم محل، نهادهای ناظر و مسوولان محلی امارت اسلامی گزارش شده بود.

به گفته‌ی او در نتیجه سیلاب‌های اخیر در هفت ولایت، مجموعا ۸۵ نفر جان باخته و حدود ۱۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. این در حالی است که طبق یافته‌های خامه پرس، دست‌کم ۲۲۸ نفر تنها در ولایت‌های بغلان، تخار، هرات و بدخشان جان خود را از دست داده‌اند.

غلام رسول قانع، منشی شورای ولسوالی نهرین و معاون ریاست کار‌ و امور اجتماعی امارت اسلامی در ولایت بغلان نیز پیشتر به رسانه‌ها تایید کرده بود که تنها از حوزه‌ی فلول این ولایت ۱۵۰ جسد را از آب بیرون کشیده‌اند.

سخنگوی والی امارت اسلامی در ولایت بغلان نیز به رسانه‌ها تایید کرده که تاکنون ۱۳۰ جسد را از آب بیرون کشیده‌اند.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام کمیشنری عالی سازمان ملل در امور مهاجران گزارش داده است که در اثر باران‌های شدید و جاری‌شدن سیلاب‌های روز جمعه در ولایت بغلان، بیش از ۲۰۰ تن جان باخته‌اند.

محمدفهمی صفی، مسئول برنامه واکنش اضطراری در سازمان بین‌المللی مهاجرت، به خبرگزاری فرانسه گفته است آمار جان باختگان سیل روز جمعه تنها در بغلان به بیش از ۲۰۰ تن رسیده است و تنها در یک ولسوالی بغلان، بیش از ۱۰۰ نفر کشته شده و ۱۵۰۰ خانه ویران شده است.

مخاطبان خامه پرس با ارسال ویدیوهایی از شدت تخریب سیلاب‌ها -مخصوصا در ولسوالی نهرین ولایت بغلان- می‌گویند که تاکنون هیچ کمکی دریافت نکرده‌اند و هیچ تلاشی از سوی نهادهای حکومتی برای پیدا کردن کسانی که مفقود هستند، انجام نشده است.

این در حالی است که امارت اسلامی تاکنون حتی نتوانسته آمار دقیقی از تلفات انسانی سیلاب‌ها ارایه کند.

 

دکمه بازگشت به بالا