افغانستان
موضوعات داغ

احتمال سرازیر شدن سیلاب و افزایش سطح آب در حوزه‌های دریایی کشور

به دنبال سرازیر شدن سیلاب ویرانگر در شماری از ولایت‌های کشور وزارت انرژی و آب حکومت سرپرست از احتمال بارش باران‌وبرف نسبتا شدید همراه با سیلاب‌های آنی و ازدیاد سطح آب برخی از رودخانه‌ها (پنج‌آمو و کابل) هشدار داد است.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ی گفته امروز(یکشنبه، ۲۳ثور) و فردا احتمال بارش باران و برف نسبتاً شدید همراه با سیلاب‌های آنی در حوزه دریایی «پنج آمو و کابل» پیش‌بینی شده است.

در خبرنامه آمده است که «احتمال سرازیرشدن سیلاب ناشی از بارنده‌گی و ذوب برف و همچنان افزایش سطح آب رودخانه‌های بدخشان، تخار، بغلان، پنجشیر، غوربند، کابل، لوگر، میدان وردک، کنر و لغمان و بعضی سیل‌برهای در این ولایت‌ها متصور است.»

وزارت انرژی و آب حکومت سرپرست از اهالی پایین دست این مناطق خواسته تا آگاهی کامل داشته و نزدیک شدن در کنار دریا‌ها هنگام سیلاب و آب‌ خیزی خودداری کنند.

همچنین این وزارت افزوده است که « از اهالی بالادست تقاضا میگردد اینکه هنگام جاری شدن سیلاب و یا بلند رفتن سطح آب دریاها به مناطق پائین دست خبر بدهند تا بخاطر جلوگیری از تلفات انسانی مردم با خبر باشند.»

پیش از این نیز ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت سرپرست امروز(یکشنبه، ۲۳ثور) از احتمال باران نسبتا شدید همراه با رعد‌وبرق و سیلاب آنی در هشت ولایت کشور هشدار داده بود.

این در حالی است که بارندگی و سیلاب‌های ویرانگر طی روز‌های گذشته در ولایت‌های تخار، بغلان، سمنگان، غور، هرات و بدخشان منجر به تلفات جانی و خسارات هنگفت مالی شده است.

بر اساس آمار‌های تنها در ولایت بغلان بیش از ۳۰۰ نفر جان باخته و شماری زیادی ناپدید شده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا