افغانستاناقتصاد
موضوعات داغ

نمایشگاه ملی و بین‌المللی هفته‌ی صنعت در کابل برگزار شد

نمایشگاه ملی و بین‌المللی هفته‌ی صنعت به هدف رشد تولیدات داخلی با حضور نمایندگان کشورهای همسایه و مقام‌های حکومت سرپرست در کابل برگزار شد

این نمایشگاه روز یک‌شنبه، ۲۳ثور گشایش یافت و در آن بیش از ۷۰۰ غرفه که ۲۰۰ غرفه‌ی آن مربوط خانم‌ها و ۱۵ غرفه‌ی دیگر متعلق به کشور ایران است، به نمایش گذاشته شد.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که علاقه‌مندی بازرگانان به سرمایه‌گذاری در کشور بیشتر شده و آنان در حدود دو هزار جواز تاکنون توزیع یا تمدید کرده‌اند.

او همچنان افزود: «با تطبیق پالیسی‌های منظم امار اسلامی توانسته است استفاده پول افغانی را در تمام ولایت‌های افغانستان مروج بسازد و اکنون این پول تا ۹۰درصد در کشور قابل تطبیق است.»

در همین حال، عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرا امارت اسلامی نقش سکتور خصوصی را در رشد تولید ناخالص داخلی حیاتی خواند و افزود که از این طریق زمینه‌ی کاری بیشتر فراهم می‌شود.

از سوی هم، وزارت اقتصاد می‌گوید که امارت اسلامی توانسته است ارزش پول افغانی را حفظ و نرخ تورم را کاهش دهد.

لطیف نظری، معین مسکلی این وزارت در نمایشگاه هفته‌ی صنعت گفت: «برخلاف پیش‌بینی‌ها مبنی بر رکود اقتصادی افغانستان پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، اکنون اقتصاد کشور در یک مدار منظم در حال رشد است.»

در این نمایشگاه ۷۸۵ غرفه به نمایش گذاشته شده و برای هفت روز ادامه پیدا خواهد کرد. صنعت‌کاران نیز برگزاری چنین نمایشگاه ها را فرصت مناسب برای معرفی تولیدات داخلی می‌دانند.

احمدولی محب، یکی از اشتراک کنندگان این نمایشگاه به خامه‌پرس می‌گوید که چنین نمایشگاه‌ها فرصت معرفی محصولات آنان را در بازارهای داخلی و خارجی فراهم می‌سازد.

پروین یکی دیگر از اشتراک کنندگان از امارت اسلامی خواهان حمایت زنان در بخش صنایع دستی کشور است و تاکید می‌کند که زنان باید در نمایشگاه‌های بیشتر حضور پیدا کنند.

او افزود: «من در ولایت پروان بخش صنایع دستی فعالیت می‌کنم و محصولات خود را به این نمایشگاه به هدف جلب مشتریان آورده‌ام. به زنان فرصت‌های بیشتر ایجاد شود تا توانایی خودشان را به نمایش بگذارند.

چندی پیش از این نیز وزارت صنعت و تجارت نمایشگاه بزرگ افغان-ترکمن را در کابل برگزار کرده بود که به دنبال آن چندین تفاهم‌نامه‌ی تجاری میان دو کشور به امضا رسید.

 

دکمه بازگشت به بالا