جهاننگاه‌ها

افزایش کم‌سابقه‌ی حملات تروریستی در پاکستان

پاکستان سال متوالی با افزایش چشم‌گیر حملات ترویستی مواجه بوده و تازه‌ترین گزارش وزارت داخله‌ی این کشور نشان می‌دهد که تنها در سال ۲۰۲۳ بیش از ۲هزار حمله‌ی تروریستی در سراسر این کشور ثبت شده است.

رسانه‌های پاکستانی روز گذشته (جمعه، ۱۷می) به نقل از وزارت داخله‌ی این کشور گزارش داده‌اند که در نتیجه‌ی ۲هزار و ۷۵حمله «تروریستی» در سال ۲۰۲۳، دست‌کم یک‌هزار و ۲۱۵نفر از جمله ۴۰۰نظامی در نقاط مختلف این کشور کشته شده‌اند.

تعداد کسانی که در نتیجه این حملات در سال ۲۰۲۳ در پاکستان زخمی شده‌اند ۲هزار و ۵۹۳ نفر گزارش شده است.

افزایش کم‌سابقه‌ی حملات تروریستی در پاکستان به تنش‌های جدی میان دولت این کشور و مقامات امارت اسلامی در افغانستان دامن زده است.

نموداری که افزایش حملات تروریستی در پاکستان و تلفات ناشی از این حملات را بعد از سال ۲۰۲۱ میلادی نشان می‌دهد.

مرکز تحقیقات و مطالعات امنیتی پاکستان نیز با نشر گزارشی اعلام کرده بود که در سال ۲۰۲۳ نزدیک به یک هزار نظامی و غیرنظامی در حملات «تروریستی» در سراسر آن کشور کشته شده‌اند.

در این گزارش که به تاریخ ۳۱دسامبر منتشر شده بود آمده است که سال ۲۰۲۳ مرگبارترین سال برای ارتش و نظامیان پاکستان در یک دهه گذشته بوده است.

پاکستان در مجموع با ۵۸۶ «حمله تروریستی» در سال ۲۰۲۳ مواجه شده که ۱۷ درصد آنرا طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) و داعش خراسان انجام داده‌اند.

طالبان پاکستانی نیز در گزارشی که به تازه‌گی منتشر کرده گفته است که در سال ۲۰۲۳ مجموعا ۸۸۱ حمله در پاکستان انجام داده که بیش از ۲۱۹۳ سرباز پاکستانی در آن کشته شدند.

 

دکمه بازگشت به بالا