جهان

مذاکرات غیرمستقیم نمایندگان ایران و امریکا در عمان

رسانه‌های خارجی از شروع مذاکرات غیرمستقیم میان نمایندگان امریکا و ایران در عمان خبر داده‌اند که روز سه‌شنبه هفته گذشته به‌گونه‌ی غیرمستقیم آغاز شده و بر جلوگیری از تشدید تنش‌ها در خاورمیانه متمرکز است.

این خبر را ابتدا وب‌سایت خبر آکسیوس (Axios) منتشر کرد و به نقل منابع خود نوشت که گفت‌وگو‌های دو طرف بر آنچه که «شفاف‌سازی پیامد‌های اقدامات ایران و نیرو‌های نیابتی آن در منطقه و بحث درباره نگرانی‌های آمریکا درمورد وضعیت برنامه هسته‌ای ایران» خوانده می‌شود متمرکز بوده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که برت مک گورک، مشاور ارشد رئیس‌جمهور ایالات متحده در خاورمیانه و آبرام پالی، نماینده موقت امریکا در امور ایران در این گفتگوها حضور دارند.

امیر سعید ایروانی، نماینده دایم ایران در سازمان ملل متحد شروع مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن را تایید کرده و آنرا «یک روند در حال اجرا» عنوان کرده است.

نمایندگان طرف ایرانی برای انجام این مذاکرات مشخص نیست و موضع روشن این نمایندگان در قبال آجندای این مذاکرات هم همگانی نشده است.

این در حالی است که طبق گزارش آکسیوس، «یکی از اهداف اصلی دولت بایدن از ۷ اکتبر، جلوگیری از تبدیل مناقشه غزه به جنگ منطقه‌ای بوده است.»

امریکا و ایران همدیگر را به تشدید تنش‌ها در خاورمیانه و تسلیح گروه‌های نیابتی متهم می‌کنند. تابناک به نقل از سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران گزارش داده است که «ایران هیچ نیروی نیابتی در منطقه ندارد و این رژیم آمریکاست که از رژیم صهیونیستی به عنوان نیروی نیابتی خود برای تحقق اهداف خود و تامین منافع نامشروعش استفاده می‌کند.»

 

دکمه بازگشت به بالا