جهان
موضوعات داغ

بایدن درخواست دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای بازداشت نتانیاهو را رد کرد

جو بایدن، رییس جمهور امریکا درخواست کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی مبنی بر بازداشت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و وزیر دفاع اسراییل را رد و تاکید کرده که در برابر تهدیدات امنیتی علیه این کشور در کنار آن خواهد بود.

او روز(دوشنبه،۲۰می) با نشر بیانیه‌ی گفته که نیرو‌های اسراییلی در عملیات نظامی خود علیه شبه‌نظامیان حماس در غزه مرتکب نسل‌کشی نمی شوند.

ریس جمهور امریکا تاکید کرده که «هر آنچه این سارنوال ممکن به آن اشاره کند، هیچ معادلی بین اسراییل و حماس وجود ندارد. ما همیشه در برابر تهدیدات امنیتی علیه اسراییل، در کنار آن کشور خواهیم بود.»

کریم خان، سارنوال ارشد محکمه بین‌المللی جراین (محکمه هاگ) روزدوشنبه بنیامین نتانیاهو و یو‌آو گالانت، وزیر دفاع اسراییل به «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» متهم کرده و خواستار صدور حکم بازداشت آنان شد.

او همچنان خواهان بازداشت رهبران حماس به شمول یحیی السنوار، محمد الضیف، اسماعیل هنیه شده است.

وزارت خارجه امریکا نیز این اقدام محکه هاگ گفته است «ما معادل‌سازی اسراییل را با حماس توسط سارنوال [محکمه هاگ] رد می‌کنیم. این شرم‌آور است»

به گفته این وزارت تصمیم محکمه هاگ هیچ کمکی برای آتش‌بس و رهایی گروگان‌ها و افزایش کمک‌های بشری نه کرده و اهداف این کشور را که بی‌امان آن را دنبال می کند؛ ممکن به «خطر» بیاندازد.

پیش از این نیز با وجود واکنش‌های بین‌المللی ایالت متحده بر حمایت اش از اسراییل تاکید کرده است.

بر اساس آمار‌های مقامات صحی در غزه از آغاز حملات اسراییل بر غزه تاکنون بیش از ۳۵ هزار تن به شمول زنان و کودکان جان باخته‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا