افغانستانجهان

سازمان ملل از افزایش ازدواج زیر سن دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرد

بخش زنان سازمان ملل متحد از افزایش ۲۵ درصدی ازوداج دختران زیر سن در افغانستان به دلیل ممنوعیت آموزش دختران خبر داده است.

این سازمان با نشر گزارشی از جامعه جهانی خواسته تا بر وضعیت افغانستان از جمله احیا حقوق بشر به شمول حقوق زنان توجه کند.

این گزارش که با همکاری سازمان بین‌المللی مهاجرت و هیات معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) تهیه شده از کارکرد‌‌های زنان افغانستان نیز استقبال شده است.

به گفته بخش زنان سازمان ملل «زنان افغان هنوز در حال تشکیل سازمان‌های جامعه مدنی هستند، هنوز کسب‌وکار را اداره می‌کنند، و هنوز به جوامع خود خدمات ارایه می‌دهند. مهم‌تر از همه، زنان افغان به یافتن راه‌هایی برای رساندن خواسته‌های خود به جامعه بین‌المللی ادامه داده‌اند.»

این در حالی است که پس از ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان سازمان ملل م شماری از نهاد‌های حقوق بشر و زنان از افزایش آمار ازدواج‌های اجباری و زیر سن ابراز نگرانی کرده‌اند.

بر اساس گزارش سرمفتش ایالت متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) ازدواج‌های اجباری و زیر سن دختران در افغانستان در ماه‌های اخیر افزایش یافته که پس از سال ۲۰۲۱ میلادی ۳۵ درصد دختران در افغانستان پیش از رسیدن به ۱۸ سالگی و ۱۷ درصد پیش از رسیدن به سن ۱۵ سالگی وادار به ازدواج شده‌اند.

به گفته صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) ازدواج‌های اجباری در جنوب آسیا از جمله افغانستان به دلیل مشکلات اقتصادی خانواده‌ها و ممنوعیت آموزش افزایش یافته که بیشتر خانواده‌ها دختران شان را «بار دوش» می پندارند.

 

دکمه بازگشت به بالا