افغانستانحقوق بشرزندگی

افزایش ازدواج‌های اجباری، مرگ‌ومیر مادران و فرزندآوری زودهنگام در افغانستان

سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود، پیامدهای مخرب ممنوعیت تحصیل دختران را بررسی کرده که نشان می‌دهد این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های دیگر بر تمام جوانب زندگی زنان و دختران در افغانستان تاثیر گذاشته است.

این گزارش که امروز (شنبه، ۵جوزا) در وب‌سایت بخش زنان سازمان ملل منتشر شده نشان می‌دهد که در پی اعمال محدودیت‌ها بر آزادی‌های زنان و دختران، مخصوصا در پی ممنوعیت تحصیل دختران، آنچه که «ازدواج اجباری» خوانده می‌شود ۲۵ درصد افزایش یافته است.

نرخ فرزندآوری زودهنگام در بین دختران نوجوان افغان به میزان ۴۵ درصد و خطر مرگ و میر مادران در میان دختران و زنان افغان حداقل ۵۰ درصد افزایش یافته است.

گفتنی است که این گزارش براساس مشاوره‌ و گفتگو با بیش از ۷۰۰ زن از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ و با همکاری سایر آژانس‌های فعال سازمان ملل در افغانستان به شمول سازمان بین‌المللی مهاجرت و هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) تهیه شده است.

این در حالی است که به گفته مقامات سازمان ملل، ۱.۴ میلیون زن و دختر در افغانستان از ادامه‌ی تحصیل محروم شده‌اند و سیاستی که منجر به این محرومیت شده پیامدهای جبران‌ناپذیری برجا گذاشته‌ است.

 

دکمه بازگشت به بالا