افغانستان

مجاهد: هیچ تهدیدی از افغانستان متوجه دیگر کشورها نیست

سخنگوی امارت اسلامی در واکنش‌ به نگرانی‌های مطرح‌شده از سوی کشورهای آسیای میانه مبنی بر افزایش تهدیدات تروریستی از افغانستان گفته است که هیچ تهدیدی متوجه دیگر کشورها نیست.

رادیو تلویزیون ملی، رسانه‌ی وابسته به امارت اسلامی نوار صوتی حاوی اظهارات ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی را منتشر کرده و او در این نوار صوتی می‌گوید که «گروه‌های خودسر» در افغانستان وجود ندارد.

آقای مجاهد توضیح نداده که منظور او از «گروه‌های خودسر» چیست اما او در حالی به کشورها از برقراری امنیت و عدم سوء‌استفاده از خاک افغانستان اطمینان می‌دهد که نگرانی‌ها از آنچه که «تجدید قوای» گروه‌های تروریستی در افغانستان خوانده می‌شود افزایش یافته است.

در تاره‌ترین مورد، کامچی‌بیک تاشی‌یف، رییس امنیت قرقیزستان روز جمعه، ۴ جوزا در نشست امنیتی کشورهای مشترک‌المنافع (CIS) گفته است که «شمار تروریست‌ها در ولایات شمالی افغانستان در حال رشد است تا تهدیدی برای یک‌پارچه‌گی مرزهای جنوبی کشورهای مشترک‌المنافع ایجاد کند.»

پیش از این رییس‌جمهور تاجیکستان نیز از افزایش تهدیدات تروریستی هشدار داده و طرح ایجاد کمربند امنیتی در امتداد مرز این کشور با افغانستان را مطرح کرده بود.

در همین حال، توماس وست، نماینده خاص امریکا در امور افغانستان نیز در سفرهای منطقه‌ای خود به ترکیه رفته و بر آنچه که «تلاش‌های هماهنگ علیه تهدیدات داعش-خراسان» خراسان خوانده می شود تاکید کرده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد ادعا کرده که «خاک افغانستان خالی از تمام گروه‌های خودسر است. در [افغانستان] هیچ گروهی نداریم که تهدیدی برای کشورهای دیگر باشد.»

 

دکمه بازگشت به بالا