جهان

پوتین یک «نیروگاه هسته‌ای» در تاشکند می‌سازد

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در سومین سفر منطقه‌ای خود پس از آخرین انتخابات این کشور به ازبکستان رفته و توافق‌نامه‌ای مبنی بر تاسیس یک «نیروگاه هسته‌ای کوچک» را با همتای ازبکستانی‌اش امضا کرده است.

اسوشتیدپرس ناوقت روز گذشته (دوشنبه، ۷ثور) به نقل از شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان گزارش داد که روسیه یک نیروگاه هسته‌ای کوچک در ازبکستان خواهد ساخت که اولین پروژه از این دست در آسیای مرکزی پس از فروپاشی شوروی است.

میرضیایف در اظهارات پس از مذاکرات، این پروژه را «حیاتی» و سفر پوتین به تاشکند را «تاریخی» خواند و اشاره کرد که ازبکستان «ذخایر بزرگ اورانیوم خود را دارد.» پوتین نیز به نوبه خود قول داد که «هر کاری را انجام دهد تا در بازار (انرژی هسته ای) ازبکستان به طور موثر کار کند.»

اسوشتیدپرس همچنان گزارش داده است که در صورت اجرای این توافق، این نیروگاه به اولین نیروگاه هسته‌ای در آسیای مرکزی تبدیل خواهد شد و نفوذ روسیه در منطقه را بیشتر خواهد کرد.

خبرگزاری دولتی روسیه «RIA Novosti» به نقل از شرکت دولتی انرژی این کشور گزارش داده است که این پروژه ساخت شش راکتور با ظرفیت کل ۳۳۰ مگاوات را شامل خواهد شد.

رسانه‌های روسی همچنان گزارش داده‌اند که دو کشور پیش از این در حال مذاکره برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای با ظرفیت بیشتر از 2.4 گیگاوات بودند.

توافق‌های ابتدایی برای ساخت این نیروگاه هسته‌ای در آسیای میانه نشان می‌دهد که روسیه ۴۰۰ میلیون دالر به یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک ۵۰۰ میلیون دالری برای تامین مالی پروژه‌ها در ازبکستان اختصاص خواهد داد.

گفتگوهای پوتین و میرضیایف در تاشکند، پایتخت ازبکستان، برگزار شد، جایی که رهبر روسیه روز یکشنبه در سومین سفر خارجی خود از زمان تحلیف پنجمین دوره ریاست جمهوری در اوایل ماه جاری به آنجا سفر کرد.

او ابتدا به چین رفت و در آنجا از پیشنهادهای چین برای گفتگو برای پایان دادن به درگیری اوکراین ابراز قدردانی کرد و بعداً به بلاروس رفت، جایی که روسیه سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را مستقر کرده است.

گفتنی است که طبق تحقیقات بین المللی، ازبکستان یکی از اصلی ترین نقاط ورود کالاهای تحت تحریم به روسیه است.

 

دکمه بازگشت به بالا