جهان

بندر شناور برای ارسال کمک‌ها به غزه دچار شکستگی شد

مقامات امریکایی تایید کرده‌اند که بندر شناور که به‌منظور ارسال کمک‌های بشردوستانه ساخته و در دریای مدیترانه مستقر شده بود دچار شکستگی شده است.

اسوشتیدپرس به نقل از سابرینا سینگ، معاون سخنگوی وزارت دفاع امریکا گزارش داده که در پی شکستگی این بندر شناور، ارسال کمک‌ها به غزه به حالت تعلیق درآمده است.

گفتنی است که ایالات متحده امریکا در پی مسدود شدن گذرگاه‌های زمینی به شمول رفح که غزه را با مصر وصل می‌سازد، این بندر شناور را با هزینه‌ی دست‌کم ۳۲۰ میلیون دالر ساخته بود تا مسیر دریایی برای ارسال کمک‌ها به غزه فراهم شود.

کار ساخت این بندر شناور در ابتدای ماه می سال روان میلادی تکمیل شده بود و از زمان استقرار آن در دریای مدیترانه تاکنون ۱۳۷ موتر لاری حامل کمک‌های بشری معادل ۹۰۰ تُن از این طریق جابجا شده بود.

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا از جزییات شکستگی این بندر شناور چیزی نگفته و سی‌ان‌ان به نقل از منابع خود گزارش داده که این بندر در نزدیکی غزه دچار شکسته‌گی شده و احتمال کار بازسازی آن یک هفته زمان می‌برد.

کار روی این بندر در ماه اپریل پس از آن آغاز شد که امکان کمک‌رسانی به مردم غزه به دلیل ممانعت‌های اسراییل و تهاجم نظامی این کشور بر تمام باریکه‌ی غزه محدود و حتی ناممکن شده بود.

وزارت دفاع امریکا در آنزمان اعلام کرده بود که برای بازکردن یک گذرگاه دریایی تلاش می‌کند و این بندر نیز که به‌همین منظور در دو بخش ساخته شده است، طبق برآوردهای قبلی دست‌کم ۳۲۰ میلیون دالر روی آن هزینه شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا