پناهندگانجهاننگاه‌ها

سازمان ملل: ۱۱۴میلیون نفر به‌دلیل جنگ و خشونت آواره‌ شده‌اند

دبیرکل پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید تعداد افرادی که به دلیل جنگ، خشونت و آزار و اذیت خانه‌های خود را ترک کرده‌اند به ۱۱۴میلیون نفر رسیده و این رقم در حال افزایش است چون به گفته‌ی او، طرف‌های درگیر از قوانین بین‌المللی پیروی نمی‌کنند.

فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) هفته گذشته (پنجشنبه، ۳۰ مه 2024) گفت که رقم بیجاشدگان به دلیل شکست کشورهای جهان در مقابله با علل و وادار کردن جنگجویان به پیروی از قوانین بین المللی، رو به افزایش است.

او تعداد افرادی که خانه‌های خود را به دلیل جنگ، خشونت و آزار و اذیت ترک کرده‌اند را ۱۱۴میلیون نفر اعلام کرد.

فلیپو گراندی در سخنرانی خود از شورای امنیت سازمان ملل که مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است، انتقاد کرد که از صلاحیت خود برای حل و فصل مناقشات در غزه غزه، اوکراین و سودان گرفته تا کنگو، میانمار و بسیاری از جاهای دیگر استفاده نکرده است.

گراندی گفت که عدم رعایت قوانین بین المللی بشردوستانه به این معنی است که «طرفین درگیری – به طور فزاینده در همه جا، تقریباً همه آنها – به قوانین جنگ احترام نمی گذارند.»

به گفته‌ی او، مرگ غیرنظامیان در نتیجه جنگ‌ها افزایش یافته و خشونت جنسی به عنوان سلاح جنگی مورد استفاده قرار می گیرد. بیمارستان ها، مکاتب و سایر زیرساخت‌های غیرنظامی مورد حمله و تخریب قرار می گیرند و کارکنان بشردوستانه به هدف تبدیل می شوند.

رییس‌ سازمان پناهندگان سازمان در سخنرانی خود شورای امنیت این سازمان را به «بی‌تفاوتی» و «دامن زدن به تشدید تنش‌ها» متهم کرد و افزود که ««بی‌تفاوتی شورا (شورای امنیت سازمان ملل متحد) به این معنی است که شما در عوض به ریاست بر آشوب گسترده‌تری از هرج و مرج در سراسر جهان ادامه داده‌اید.»

اما طبق گزارش واشنگتن پست، شورای امنیت به طور فزاینده ای دو قطبی شده است و پنج عضو دائمی دارای حق وتو در تضاد هستند و ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه اغلب به شدت با نظرات روسیه و چین مخالف هستند.

 

دکمه بازگشت به بالا