جهان

زلنسکی همتای چینی‌اش را به تلاش برای مختل کردن نشست صلح اوکراین متهم کرد

 

ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین که پیشتر رهبران جهان به شمول رییس‌جمهور چین را به نشست صلح اوکراین دعوت کرده بود در تازه‌ترین اظهارات خود گفته است که روسیه با استفاده از دیپلمات‌های چینی در صدد مختل کردن این نشست است.

خبرگزاری اسوشتیدپرس در گزارشی که امروز (یک‌شنبه،۲می) منتشر کرده به نقل از زلنسکی نوشته است که «روسیه با استفاده از نفوذ چین در منطقه و استفاده از دیپلمات‌های چینی، هر کاری می‌کند تا نشست صلح را مختل کند.»

رییس‌جمهور اوکراین همچنان چین به‌گونه‌ی ضمنی «ابزاری در دست روسیه» خوانده و افزوده است که «متأسفانه این مایه تاسف است که کشور قدرتمند مستقل و بزرگی مانند چین ابزاری در دست پوتین است.»

نشست صلح اوکراین به ابتکار سویس قرار است در اواسط ماه جون برگزار شود و زلنسکی هفته گذشته از رهبران جهان به شمول جو بایدن رییس‌جمهور امریکا و شی‌جینپینگ، رییس‌جمهور چین خواسته بود که در این نشست اشتراک کنند.

روسیه در این نشست دعوت نشده است؛ به طبع آن، مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز روز جمعه اعلام کرد که اشتراک چین در این نشست بعید است. چین خواستار برگزاری کنفرانس صلح با مشارکت برابر همه طرف ها از جمله روسیه بوده است که از آن دعوت نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود که «هنوز شکاف آشکاری بین ترتیبات این نشست و خواسته‌های طرف چینی و همچنین انتظارات عمومی جامعه بین‌المللی وجود دارد». این امر شرکت چین در این نشست را دشوار می کند.

پس از اینکه چین دعوت رسمی زلنسکی را رد کرد، او در یک کنفرانس خبری در مجمع دفاعی شانگریلا گفت که «روسیه با استفاده از نفوذ چین در منطقه و استفاده از دیپلمات‌های چینی، هر کاری می‌کند تا نشست صلح را مختل کند.»

رییس‌جمهور اوکراین همچنان افزود که «این فقط حمایت از روسیه نیست، اساساً حمایت از جنگ است.»

دونگ جون وزیر دفاع چین نیز در کنفرانس شانگری لا، جایی که زلنسکی این اظهاراتش را مطرح کرد حضور داشت اما تاکنون پاسخی از منتشر نشده است.

اسوشتید پرس گزارش داده است که وزیر دفاع چین که پیش از زلنسکی صحبت کرده بود، به نظر می‌رسد که هنگام سخنرانی زلنسکی در سالن کنفرانس حضور نداشته است.

 

دکمه بازگشت به بالا