جهان

پایان کنفرانس امنیتی شانگری-لا

کنفرانس امنیتی شانگری-لا که آنرا بزرگترین نشست امنیتی آسیا و از نظر اهمیت همپای نشست امنیتی مونیخ در اروپا می‌دانند روز گذشته (یک‌شنبه، ۲جون) به پایان رسید. این کنفرانس هر ساله توسط موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) در سنگاپور برگزار می‌شود.

۲۱مین دور کنفرانس امنیتی-دفاعی شانگری-لا که روز جمعه آغاز شده بود در هفت جلسه عمومی در مورد مسائل بحرانی و نوظهور امنیتی با حضور وزرای دفاع و مقامات ارشد کشورها روز یک‌شنبه در سنگاپور به پایان رسید.

ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین و وزرای دفاع امریکا و چین نیز در این نشست حضور داشتند و به‌رغم اجلاسی که در حاشیه این کنفرانس داشتند در جلسات عمومی این نشست نیز سخنرانی کردند و موضع خود را در مورد بحران‌های امنیتی موجود ابراز کردند.

تنش‌ها میان اوکراین و روسیه، تنش‌ها میان تایوان و چین و موضع‌گیری دیگر کشورها در قبال این دو موضوع بخش عمده‌ی این نشست را تشکیل می‌داد.

قبل از برگزاری نشست انتظار می‌رفت که موضوع جنگ در غزه و افزایش تنش‌ها در منطقه به یکی از مباحث کلیدی در این نشست تبدیل شود که گزارش‌ها حاکی است که جنگ در غزه، کشتار غیرنظامیان و موضع اسراییل در قبال حماس حتی در اجلاس حاشیه‌وی نیز مطرح نشده است.

کنفرانس سالانه‌ی شانگری‌-لا که همه‌ساله در سنگاپور برگزار می‌شود، نخستین بار در سال ۲۰۰۲میلادی با حضور وزرای دفاع بیش از ۱۰ کشور، پس از ان برگزار شد که حوادث ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ به نگرانی‌های گسترده‌ی امنیتی دامن زده بود.

نشست‌های کنونی شانگری-لا با حضور نمایندگان ارشد دفاعی-امنیتی بیش از ۵۰کشور برگزار می‌شود و چوی شینگ کواک، مدیر و مدیر عامل موسسه ISEAS-Yusof Ishak آنرا از نظر اهمیت همپای نشست امنیتی مونیخ در اروپا ارزیابی کرده است.

گفتنی است که برعلاوه‌ی هفت نشست عمومی در چارچوب این کنفرانس، شش جلسه ویژه وجود دارد که در آن سیاست گذاران و محققان به چالش های استراتژیک در منطقه، از دفاع سبز تا امنیت سایبری می پردازند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا