جهان

پیش نویس طرح آتش‌بس در غزه به شورای امنیت ارایه شد

ایالات متحده امریکا روز دوشنبه از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا از طرح سه مرحله‌ای اعلام شده توسط جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با هدف پایان دادن به جنگ در غزه، حمایت کند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده گفت که پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای 14 عضو دیگر شورا ارسال کرده تا از پیشنهاد پایان دادن به درگیری در غزه تصمیم بگیرند.

وی در در بیانیه‌ای که روز گذشته (دوشنبه، ۴جون) منتشر کرده نوشته است که بسیاری از رهبران و دولت‌ها از جمله کشورهای حاضر در منطقه این طرح را تایید کرده‌اند و «ما از شورای امنیت می‌خواهیم که با آنها همراه شود و خواستار اجرای بدون تاخیر و بدون قید و شرط بیشتر این توافق شوند.»

آسوشیتدپرس که بخشی از این پیش‌نویس ارایه شده به شورای امنیت را مشاهده کرده گزارش داده است که رسیده است که این پیش‌نویس از «حماس می‌خواهد که آن را به طور کامل بپذیرد و شرایط خود را بدون تاخیر و بدون قید و شرط اجرا کند.»

زمانی که بایدن این اعلامیه را اعلام کرد، آن را پیشنهاد اسرائیل خواند که شامل «آتش بس پایدار» و خروج اسرائیل از غزه در صورتی که حماس همه گروگان هایی را که در اختیار دارد، آزاد کند.

بایدن در آخرین سخنرانی که که از این طرح رونمایی می‌کرد گفت که مرحله اول توافق پیشنهادی به مدت شش هفته ادامه خواهد داشت و شامل «آتش بس کامل»، عقب نشینی نیروهای اسرائیلی از تمام مناطق پرجمعیت غزه و آزادی برخی از گروگان ها از جمله زنان، افراد مسن و مجروحان، در ازای آزادی صدها اسیر فلسطینی خواهد بود.

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داده است که پیش‌نویس آتش بس در غزه برای تصویب در شورای امنیت سازمان ملل به دست کم ۹ رای مثبت نیاز دارد و این مشروط به آن است که هیچ یک از چهار عضو دائم دیگر شورای امنیت، مخصوصا چین و روسیه آنرا وتو نکند.

شورای امنیت سازمان ملل هنوز در این مورد چیزی نگفته و انتظار می‌رود که رای‌گیری و بحث در مورد این پیش نویس طی روزهای آینده پشت درهای بسته در شورای امنیت برگزار شود.

 

دکمه بازگشت به بالا