افغانستاننگاه‌ها

افغانستان و تغییرات اقلیمی

افغانستان با تهدیدات جدی که از تغییرات اقلیمی ناشی می‌شود مواجه شده و طبق بررسی‌ها، این کشور برای مقابله با این تهدیدها از کمترین آمادگی لازم برخوردار است.

از روز جهانی محیط زیست در حالی تجلیل می‌شود که افغانستان با پیامدهای جدی رویدادهای ناشی از تغییرات اقلیمی دست‌وپنجه نرم می‌کند. در آخرین مورد، سیلاب‌های مرگبار در چندین ولایت نه تنها هزاران هکتار زمین زراعتی را تخریب کرد و اکوسیستم موجود را به خطر انداخته بلکه باعث مرگ بیش از ۳۰۰نفر شد.

رزا اوتونبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان و رییس دفتر یوناما به مناسبت روز جهانی محیط زیست در یک پیام تصویری گفته که محیط زیست زیبا و منحصر به فرد افغانستان در معرض تهدید است و باید در راستای احیای اکوسیستم برای توقف سیلاب‌های مرتبط با آب و هوا و خشکسالی اقدام شود.

مقامات امارت اسلامی نیز به مناسبت این روز گفته‌اند که کشورهای صنعتی در تولید گازهای گلخانه‌ای نقش اساسی دارند و این موضوع بر کشورهایی مثل افغانستان اثرات منفی برجا گذاشته است.

نگرانی از تهدیدات ناشی از تغییرات اقلیمی که متوجه افغانستان است در حالی افزایش یافته که به‌دلیل تحولات سیاسی در این کشور، کرسی افغانستان در نشست‌های تعیین‌کننده‌ی بین‌المللی در پیوند به تغییرات اقلیمی به شمول آخرین کاپ خالی بوده است.

 

دکمه بازگشت به بالا